Sıfır atık moda tasarım stratejisi ile çok fonksiyonlu giysi uygulamaları
Transformable clothing applications through zero-waste fashion design strategy
  1. Tez No: 980736
  2. Yazar: FERHAN EFE YAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
Özet
Moda endüstrisindeki aşırı üretim ve hızlı tüketim sonucu ortaya çıkan çevre kirliliği sorunlarına karşı bazı stratejiler geliştirilmiştir. Bu çalışmada; sıfır atık moda tasarımı ve çok fonksiyonlu giysi stratejileri kuramsal ve uygulamalı yönleriyle ele almaktadır. Sıfır atık moda tasarımı, giysinin kalıp planlama aşamasından itibaren atığı ortadan kaldırmayı amaçlayan; kumaş israfını optimize ederek üretim kaynaklarını daha verimli kullanmayı hedefleyen bütüncül sürdürülebilir bir stratejidir. Çok fonksiyonlu giysiler ise çok amaçlı, modüler ve dönüştürülebilir yapılarıyla kullanıcı ihtiyaçlarına uyum sağlayan ve ürünün kullanım ömrünü uzatmayı hedefleyen tasarımlardır. Bu strateji, tüketim döngüsünü yavaşlatırken kullanıcıyla duygusal bağ kurma potansiyeli taşır. Sıfır atık ve çok fonksiyonlu giysi tasarımı kullanıcı katılımını, işlevselliği ve estetik bütünlüğü dikkate alarak birbirine entegre edilebilen stratejilerdir. Tezin uygulamalı bölümünde, sıfır atık kalıp sistemleriyle geliştirilen beş adet özgün ürün tasarımı sunulmuştur. Bu tasarımlar, modüler yapı, dönüştürülebilirlik, işlevsel kullanım senaryoları ve minimum kumaş atığı ilkelerine göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, sıfır atık ve çok fonksiyonlu giysi tasarım stratejilerinin kesişimi, yalnızca teknik bir çözümü değil; aynı zamanda toplumsal farkındalık, kullanıcı katılımı ve sürdürülebilir moda kültürünü güçlendiren bir yapıyı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Strategies have been developed to address environmental pollution issues arising from overproduction and fast consumption in the fashion industry. This study examines zero-waste fashion design and multifunctional clothing strategies from both theoretical and practical perspectives. Zero-waste fashion design is a holistic, sustainable strategy that aims to eliminate waste from the pattern planning stage of clothing, optimizing fabric waste and targeting more efficient use of production resources. Multifunctional garments, on the other hand, are designs that adapt to user needs with their multi-purpose, modular, and convertible structures, aiming to extend the product's lifespan. This strategy has the potential to slow down the consumption cycle while establishing an emotional connection with the user. Zero-waste and multifunctional garment design are strategies that can be integrated with each other, taking into account user participation, functionality, and aesthetic integrity. In the applied section of the thesis, five original product designs developed with zero-waste pattern systems are presented. These designs were evaluated according to the principles of modular structure, convertibility, functional usage scenarios, and minimum fabric waste. As a result, the intersection of zero-waste and multifunctional garment design strategies offers not only a technical solution but also a structure that strengthens social awareness, user participation, and sustainable fashion culture.