Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine öksürük şikayeti ile başvuran hastaların birinci basamakta takip ve tedavi edilebilirliğinin belirlenmesi
Assessment of the feasibility of follow-up and management at the primary care level of patients presenting with cough to the Pulmonology Outpatient Clinic of Ankara Bilkent City Hospital
  1. Tez No: 980735
  2. Yazar: BEYZA KUL SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Öksürük birinci basamakta karşılaşılan en sık semptomlardan biridir. Bu durum yaşantıyı olumsuz etkilemekte ve sağlık alanında yapılan harcamaları artırmaktadır. Bu semptomun birinci basamak hekimlerince uygun şekilde yönetilmesi, üst basamak sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun azalmasını sağlayacaktır. Böylelikle ilgili branşın uzman hekimi tarafından izlenmesi gereken kişiler, ikinci ve üçüncü basamak hastanelerden etkin bir şekilde yararlanabilecektir. Biz de buradan yola çıkarak öksürük şikayetiyle üçüncü basamak hastaneye başvuran hastaların birinci basamakta ne oranda değerlendirilebileceğini belirlemeyi ve bunun için de mevcut sistemde olan veya olması gereken özelliklere dikkat çekmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel tipte bir araştırmadır. Evrenini ise 01.09.2022-31.10.2022 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi göğüs hastalıkları polikliniklerini öksürük şikayetiyle gelen 18 yaştan büyük, mental yeterliliği bulunan tüm hastalar oluşturmaktadır. Çalışmada araştırmacılar tarafından hazırlanmış iki farklı anket formu kullanılmıştır. Birinci anket formunda istenen tetkikler, istem nedenleri, görüntüleme yöntemleri not edilip; hastanın birinci basamakta değerlendirilebilirliği hastaya ve katılım hekimlere (aile hekimi ve göğüs hastalıkları hekimi) sorulmuştur. İkinci formda ise hastaya sosyodemografik özellikleriyle, üçüncü basamağa başvuru medeni ve öksürük şikayetiyle ilgili kendi aile hekimi tarafından değerlendirilme durumuyla ilgili sorular sorulmuştur. Çalışmamıza 250 hasta alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 2021 paket programı kullanıldı. İstatistiksel analizlerde p<0,05 değeri anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza aldığımız 250 hastanın birinci basamakta değerlendirilebileceği ile ilgili görüşleri karşılaştırdık. Katılımcı göğüs hastalıkları hekimi tüm hastaların %55,60'ını, katılımcı aile hekimi ise %46,00'nı birinci basamakta değerlendirilebilir olarak belirtti. Hasta/hasta yakını ise %27,60'ını değerlendirilebileceğini söyledi. Hastaların bu konudaki düşüncesi her iki hekimle kıyaslandığında ise fark mevcuttu ve kendilerinin birinci basamakta değerlendirilebilme oranı her iki hekime göre düşüktü. Hastaların beklenenden az oranda aile hekimine başvurduğunu ve başvuran kişilerin ise çoğunlukla aile hekiminin önerilerini uyguladığını ama uygulanan yöntemden memnun kalmadığını saptadık. Ayrıca hastalardan birinci basamakta mevcut olmayan tetkiklerin yüksek oranda istendiğini ve hastalara yazılan reçetelerin çoğunun aile hekimince yazılması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeyen ilaçlar olduğunu gösterdik. Sonuç ve Öneriler: Bu çalışmada elde edilen bulgular, hem katılımcı aile hekiminin hem de göğüs hastalıkları doktorunun görüşlerine göre, öksürük şikayeti ile gelen hastaların büyük çoğunluğunun birinci basamakta değerlendirilebileceğini ortaya koymuştur. Bu durumu etkileyen faktörler incelenmiş ve öksürük şikayetinin birinci basamakta yönetimini güçlendirebilecek unsurlar tartışılmıştır. Birinci basamakta değerlendirilebilecek bu hastaların üçüncü basamağa başvurusuna neden olabilecek durumlar incelenmiştir. Aile sağlığı merkezlerinin fiziki şartlarının iyileştirilmesi; aile hekimlerinin hasta değerlendirme, izlem süreçlerini daha etkin bir şekilde yürütebilmesi ve bireylerin bu merkezleri tercih etme oranlarının artmasına katkı sağlaması açısından önemlidir. Aile hekimlerinin bu hastaları daha iyi yönetebilmesi için uzmanlık eğitimi sürecinde ve sonrasında verilen eğitimler güçlendirilmeli ve etkinliği artırılmalıdır. Bunlarla birlikte aile sağlığı merkezlerinde görev yapan aile hekimliği uzmanı sayısının artırılmasına yönelik düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi sağlık hizmetlerinin etkinliğini artıracaktır. Bu çalışmada, aile hekimlerinin reçete edebildiği ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan ilaçlara ilişkin mevcut düzenlemelerin güncellenmesi gerekliliğine dikkat çekilmiş; gerektiğinde aile hekimlerinin bu alandaki yetki kapsamının genişletilmesinin önem taşıdığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cough is one of the most frequently encountered symptoms in primary care. It significantly impairs quality of life and contributes to increased healthcare expenditures. Effective management of this symptom by primary care physicians can reduce patient overload in secondary and tertiary healthcare institutions. Consequently, patients who require specialist evaluation will be able to access secondary and tertiary care services more efficiently. In this context, the present study aims to assess the proportion of patients presenting to a tertiary care hospital with a complaint of cough who could have been appropriately managed at the primary care level. Additionally, the study seeks to draw attention to the current and necessary features within the healthcare system that would facilitate such management. Materials and Methods: This study is a cross-sectional research. The study population consisted of all patients over the age of 18 with sufficient mental capacity who presented with a complaint of cough to the pulmonary outpatient clinics of Ankara Bilkent City Hospital between September 1, 2022 and October 31, 2022. Two different questionnaire forms, prepared by the researchers, were used in the study. In the first questionnaire, the requested diagnostic tests, reasons for these requests, and imaging methods were recorded. Additionally, both the patients and participating physicians (family physicians and pulmonologists) were asked whether the patient's condition could have been managed at the primary care level. In the second questionnaire, patients were asked about their sociodemographic characteristics, their reasons for presenting to a tertiary care center, and whether they had been evaluated by their family physician for their cough complaint prior to the visit. A total of 250 patients were included in the study. Statistical analyses were conducted using the SPSS software package. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. Findings: We compared the opinions regarding whether the 250 patients included in our study could be evaluated at the primary care level. The participating pulmonologist stated that 55.60% of all patients could be managed at primary care, while the participating family physician stated 46.00%. Patients or their relatives believed that 27.60% could be evaluated at primary care. There was a difference in patients' views compared to both physicians, with their perceived rate of being manageable at primary care being lower than that of the two doctors. We found that patients visited family physicians less frequently than expected, and those who did mostly followed the family physicians' recommendations but were dissatisfied with the applied methods. Additionally, we showed that tests unavailable at the primary care level were frequently requested by patients, and that most of the prescribed medications could not be prescribed by family physicians. Conclusion and Recommendations: The findings obtained in this study reveal that, according to both the participating family physician and the pulmonologist, the vast majority of patients presenting with a complaint of cough can be evaluated at the primary care level. The factors influencing this situation were examined, and elements that could strengthen the management of cough complaints in primary care were discussed. Conditions that may lead these patients—who could otherwise be evaluated in primary care—to seek care at tertiary-level facilities were also investigated. Improving the physical conditions of family health centers is important for enabling family physicians to conduct patient assessment and follow-up processes more effectively, as well as for increasing individuals' preference for these centers. Training provided during and after family medicine specialization should be strengthened and its effectiveness improved to enable family physicians to manage these patients more efficiently. Additionally, implementing regulations aimed at increasing the number of family medicine specialists working in family health centers and raising public awareness on this issue will enhance the effectiveness of healthcare services. In this study, the need to update existing regulations concerning the medications that family physicians are authorized to prescribe and that are covered by the Social Security Institution was highlighted; it was emphasized that, when necessary, expanding the scope of family physicians' authority in this area is of significant importance.