Käthe Kollwitz resimlerinde insan, yaşam ve toplumsal koşulların karşılıklı etkileşimi
The interplay of humanity, life, and social conditions in Käthe Kollwitz's paintings
- Tez No: 980752
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın önemli Alman sanatçısı Käthe Kollwitz'in sanatsal üretimini ve toplumsal sorumluluk anlayışını ele alıyor. Kollwitz'in eserlerinde insan yaşamı ve toplumsal koşullar arasındaki karmaşık etkileşimin sanatsal ifadesi inceleniyor. Sanatçının yaşadığı dönemin sosyo-politik atmosferinden etkilenen sanatsal anlayışı, eserlerinde belirgin bir şekilde kendini gösteriyor. Bu araştırma, Kollwitz'in insan doğasına ve toplumsal yaşama dair derin gözlemlerini, benimsediği ilkeleri ve toplumsal sorumluluğunu sanatına nasıl yansıttığını analiz etmeyi amaçlıyor. Nitel araştırma yöntemiyle Kollwitz'in resimleri, kitaplar, makaleler ve sergi metinleri gibi çeşitli kaynaklar eşliğinde detaylı bir şekilde incelenerek sanatçının özgün düşünce dünyası ve sanatsal ifadesi ortaya konuluyor.
Özet (Çeviri)
This study examines the artistic production and social responsibility of the important 20th century German artist Käthe Kollwitz. Kollwitz's works examine the artistic expression of the complex interaction between human life and social conditions. The artist's artistic understanding, influenced by the socio-political atmosphere of the period in which she lived, is clearly evident in her works. This research aims to analyze how Kollwitz's deep observations of human nature and social life, the principles she adopted, and her social responsibility are reflected in her art. Using qualitative research methods, Kollwitz's paintings are examined in detail, accompanied by various sources such as books, articles, and exhibition texts, to reveal the artist's original world of thought and artistic expression.