Kathe Kollwitz ve Edvard Munch baskı resimleri
The prints of Kathe Kollwitz and Edvard Munch
- Tez No: 254307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ekspresyonizm (dışavurumculuk) akımı içinde gösterilen Edvard Munch (1863-1944, Norveç) ve Käthe Kollwitz (1867-1945, Almanya), ortak temalar üzerinde çalışarak baskı resim dilinin her türlü zenginliğinden faydalanmış ve bu dilin kendi kendine yeterli -özerk- bir ifade biçimi olarak kullanılabileceğini kanıtlamış iki sanatçıdır.Munch, hayatının büyük bir bölümünde çalkantılı ve aşırı hassas ruhunun kendisini sürüklediği acılar içinde kıvranmıştır. Sanat hayatının ilk dönemlerinde Norveç'teki bohemlerden ve Natüralizm'den, daha sonra Paris'te Empresyonizm ve Sembolizm'den, Almanya'da Jugendstil'den etkilenen Munch, Ekspresyonizm akımı için bir öncü olarak kabul edilmiş ve birçok sanatçı için bu yönüyle ilham kaynağı olarak görülmüş olmasına rağmen hiçbir zaman kendisini herhangi bir akıma bağımlı görmemiştir. Her eserini kendi deyimiyle ?yüreğinden akıttığı kan? gibi görür. Sanatçının yalnızca kendi içine bakması ve kendi hikayesini anlatması gerektiğini savunarak, ancak bu şekilde insan olma durumuna has acıları çeken başka kişilere de yardımcı olabileceğini ummuştur.Kollwitz ise gerek ailevi geçmişi, gerek seçtiği yaşam biçimi, gerekse daha geç dönemlerinde yaşadığı kişisel felaketlerden ve bir Alman olarak I. ve II. Dünya Savaşları'nı birebir yaşamış olmasından dolayı, sosyal içerik yönünden kuvvetli bir sanatçı olmuş; kendi hikayesini ve insanlığın hikayesini yalnızca kendi içine bakarak değil, başkalarının içine bakarak da anlatmıştır. Natüralizm, Munch gibi Kollwitz'in de sanat hayatının başında önemli bir rol oynamış, fakat daha sonra Kollwitz de resimlerinde ulaşmak istediği tek şeyin ?ekspresyon? olduğunu vurgulamıştır.Kollwitz ve Munch, baskı resmi ?o dönemde yaygın olduğu üzere- yağlı boyanın yanında, yağlı boyanın takipçisi sayılabilecek bir teknik olarak değil, kendine has bir ifade biçimi olarak görmüş; baskı resmin her türlü tekniğinden faydalanarak kendilerine ait bir dil oluşturmuşlardır. Munch, yağlı boya eserlerinin yanında litografi, silografi ve gravürden oluşan yaklaşık 750 plakaya imza atmış, Kollwitz ise yağlı boyadan tamamen vazgeçmiş ve tüm hayatını toplam 275 plakadan oluşan grafik eserlerine adamıştır.İki sanatçının da eserlerinde ana tema insandır. İnsanı insan yapan aşk, sevgi, melankoli, yalnızlık, korku, hüzün, acı gibi duygular, hastalık, ayrılık, ölüm gibi tüm insanlık durumları, sanatçılarının eserlerinin çıkış noktası ve birçok kez tekrarlanan temalarıdır. Portre ve otoportre, iki sanatçı için de sanat hayatlarının her döneminde vazgeçilmez bir konu olmuştur.Bu çalışma, Kollwitz ve Munch'un günlük ve mektuplarının içeriklerinden faydalanarak sanatçıları tanımayı; kullandıkları baskı resim teknikleri aracılığıyla üzerinde çalıştıkları ortak temalara yaklaşımlarını incelemeyi ve karşılaştırmayı hedefler.ANAHTAR KELİMELER: Edvard Munch, Käthe Kollwitz, Baskı Resim, Ekspresyonizm, Günlük.
Özet (Çeviri)
Edvard Munch (1863-1944, Norway) and Käthe Kollwitz (1867-1945, Germany), who are considered to be two touchstones of Expressionism, worked on the same themes, exploring all possible techniques of printmaking and prooved that this medium can be used as an autonomus language.The torments of his oversensitive soul and early losses in the family caused Munch to endure a painful life. As a young artist, he was influenced by the bohémes of Norway and Naturalism, Impressionism and Symbolism in Paris, and Jugendstil in Germany. Although Munch is seen as the initiator of Expressionism and has inspired the German Expressionists, he has never seen himself tied to a specific movement. For Munch, an artist must `pour his heart?s blood? into each painting, he must look inside himself and tell his own story, and only this way it may be possible that he can help those who suffer from the same pains caused by human conditions.Depending on a variety of reasons, such as family history, her living style, late personal disasters and as a German, surviving through World Wars I and II, Kollwitz turned out to become an artist with a strong social aspect to her, and therefore, she told stories of humanity and herself, being able to look both through her as well as others. Naturalism played an important role on the early stages of Kollwitz?s art career, just like Munch, but later on, Kollwitz, once again like Munch, underlined that the only goal she wanted to achieve in his paintings was expression.Kollwitz and Munch, by taking advantage of all its possible techniques and developing their own language, turned printmaking into an independent art form, with contrast to common believes as it being a mere follower of and inferior to painting. Munch, aside from his paintings, created over 750 plates including litographs, xilographs and etchings, whereas Kollwitz chose to abandon painting and worked full-time on over 275 plates, thousands of prints and drawings.The main theme of both artists? work is human being. Feelings such as passion, love, melancholy, solitude, fear, sadness and dispair, and human conditions such as illness, separation from the loved ones and death are starting points and repetitive themes of both artists? work. Portraits and autoportraits have become indispensible subjects of both artists? entire careers.This thesis aims to understand the personalities of Kollwitz and Munch using their diaries and letters as a guide, and under the light of the graphic language used by the artists, examines and compares their interpretations on the common themes.KEY NOTES: Edvard Munch, Käthe Kollwitz, Printmaking, Expressionism, Diary.