Resim sanatında çocuk figürü
Child figure in painting
  1. Tez No: 583220
  2. Yazar: OKŞAN ELİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATALAY AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezin Birinci Bölümü'nde çocukluk kavramının gelişimi evreleri çeşitli yazarların görüşlerine yer verilerek açıklanmıştır. Ayrıca Antik Çağ, Orta Çağ ve Modern dönemde olmak üzere üç ayrı zaman diliminde çocukluk anlayışının tarihsel gelişimini özellikle filozofların düşüncelerinden hareketle incelenmiştir. Tezin İkinci Bölümü'nde Eski Mısır, Klasik Yunan ve Roma sanatında çocuğa bakış özetlenirken Ortaçağın çocukluk anlayışının büyük ölçüde dini algılamalar çerçevesi içinde algılandığı Çocuk İsa temsillerinin ağırlıklı olarak yapıldığı görülmektedir. Rönesans'la birlikte çocuk imgeleri daha duygusal bir ifadeye dönüşmüştür. Postman'ın, çocukluğun Rönesans'ın en önemli, en insancıl icadı olduğunu belirttiği görüşüne yer verilmiştir. Tezin Dördüncü Bölümü'nde, resim sanatında çocuk imgesi belirlenen örnekler üzerinden incelenmiştir. Bu kapsamda Leonardo da Vinci, Diego Velasquez, Michelangelo Merisi da Caravaccio, Francisco Goya, Edouard Manet, Edgar Degas, Pierre Auguste Renoir, Mary Cassatt, Edward Munch, Kathe Kollwitz, Pablo Picasso, Gustav Klimt, Paul Cezanne ve Winslow Homer çocuk figürü içeren resimleri bir araya getirilmiştir. Tezin Beşinci Bölümü, Uygulama Çalışmalarını kapsamaktadır. Yakın çevreden ve farklı kentlerde yapılan fotoğraf çekimleriyle belirlenen çocuk portreleri ağırlıklı olarak eskiz, desen ve duralit üzerine yapılan yağlıboya çalışmalarından oluşmaktadır. Tarifinin imkânı bulunmayan, yüklü bir anlam içeren“çocuk”sözcüğü sevgi, şefkat ve koruma duyguları uyandırmaktadır. Bu duyguları içimizde uyandıran, tebessüm ettiren çocukların anlamlı yüz ifadeleri özellikle sevinçleri, mutlulukları, kızgınlık ve korku gibi onlara özgü duygu durumları resimlerde yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the stages of the development of the childhood concept are explained with the opinions of various authors. In addition, the historical development of the understanding of childhood in three different periods, namely in the Antiquity, Middle Ages and the Modern Period, has been examined especially from the philosophers' thoughts. While the second part of the thesis summarizes the perspective of the child in Ancient Egyptian, Classical Greek and Roman art, it is seen that the representations of the Child Jesus, where the understanding of childhood in the Middle Ages are perceived to a great extent within the framework of religious perceptions, are predominantly made. With the Renaissance, children's images became more emotional. Postman's opinion that childhood is the most important and most humane invention of the Renaissance. In the fourth part of the thesis, the image of the child in the art of painting is examined through the determined examples. In this context, Leonardo da Vinci, Diego Velasquez, Michelangelo Merisi da Caravaccio, Francisco Goya, Edouard Manet, Edgar Degas, Pierre Auguste Renoir, Mary Cassatt, Edward Munch, Kathe Kollwitz, Pablo Picasso, Gustav Klimt, Paul Cezanne and Winslow Homer paintings containing children's figures were brought together. The fifth part of the thesis covers the application studies. The children's portraits, which are determined by photographs taken in the vicinity and in different cities, mainly consist of sketches, patterns and duralit oil paintings. The word 'child' with a meaningful meaning that is impossible to describe evokes feelings of love, compassion and protection. The expressive facial expressions of the children who aroused and smiled these emotions, especially their joys, happiness, anger and fear, were reflected in the pictures.