Lost and Found: The Role of the Hittite Tablets and Boğazköy Sphinxes in the Cultural Policy of Modern Turkey
Saklı Kalan Cevher: Modern Türkiye'nin Kültür Politikasında Hitit Tabletlerinin ve Boğazköy Sfenkslerinin Rolü
- Tez No: 980762
- Danışmanlar: PROF. DR. MATHİAS BÖS, UZMAN DEBORAH SIELERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, Turizm, History, International Relations, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gottfrıed Wılhelm Leıbnız Unıversıtat Hannover
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Kültür Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras nesnelerinin iadesi konusundaki tartışmalar dünya çapında artarken, özellikle 21. yüzyılda kültürel mirasa ilişkin yeni rejimler, bir yönetim aracı, haklı mülkiyet anlayışları, uluslararasılık ve ulusal kimlik açısından daha sık sorgulanmaktadır. Son yirmi yılda Türkiye Cumhuriyeti, aktif kültür politikaları sayesinde iade talepleri konusunda belirleyici bir rol oynamaktadır. Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'deki iade davalarından biri olan“Boğazköy Sfenksi”ni vaka çalışması olarak kullanarak, dünya mirası, kültürel miras ve ulusal miras olmak üzere üç düzey çerçevesinde yeni kültürel miras rejimlerine ve iade politikalarına ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Whilst discussions around the return of cultural heritage objects are increasing around the world, new regimes of cultural heritage are more frequently questioned in terms of an instrument of governance, conceptions of rightful ownership, internationalism, and national identity, especially in the 21st century. In the last two decades, the Republic of Turkey has been playing a decisive role in relation to restitution claims owing to its active cultural policies. This master's thesis aims to shed light on new cultural heritage regimes and restitution policies within the framework of three levels - world heritage, cultural heritage and national heritage - by using one of the Turkish restitution cases, known as the 'Boğazköy Sphinx', as a case study.