Antikanser aktivite potansiyeline sahip tiyadiazol halkası içeren yeni amit türevlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and elucidation of structures of new amine derivatives containing thiadiazole ring with anticancer activity potential
- Tez No: 980761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser, dünya genelinde en yaygın ölüm sebeplerinden biri olarak öne çıkmakta ve bu durum, yeni ve etkili kanser tedavi yöntemlerine duyulan ihtiyacı giderek artırmaktadır. Bunun temel nedenleri arasında mevcut kemoterapötik ajanların sınırlı etkinlik göstermesi, ciddi yan etkiler oluşturması ve bazı kanser türlerinde ilaç direncinin gelişimi yer almaktadır. Bu bağlamda, tiyadiazol halkaları, son yıllarda antikanser ilaç geliştirme çalışmaları kapsamında dikkat çeken yapılara dönüşmüştür. Bu halkaların, çeşitli farmakolojik hedeflere yüksek afinite göstermesi, yapılarında taşıdıkları kükürt ve azot atomları sayesinde hücre içi yollar ve enzim bağlantı bölgelerinde uyum sağlayarak antiproliferatif aktivite sergileyebileceklerini ortaya koymaktadır. Bu çalışma kapsamında, 1,3,4-tiyadiazol halkası içeren yeni amit türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiş ve elde edilen bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle (¹H-NMR, ¹³C-NMR, FT-IR, MS vb.) aydınlatılmış ve elde edilen veriler literatürle karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Çalışmanın amacı, biyolojik olarak aktif olma potansiyeline sahip yeni bileşiklerin sentezlenmesi ve yapılarının detaylı olarak karakterize edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Cancer stands out as one of the most common causes of death worldwide, which increasingly underscores the need for new and effective cancer treatment strategies. The main reasons for this include the limited efficacy of existing chemotherapeutic agents, their severe side effects, and the development of drug resistance in certain cancer types. In this context, thiadiazole rings have emerged in recent years as promising scaffolds in anticancer drug development studies. These rings exhibit high affinity toward various pharmacological targets, and the sulfur and nitrogen atoms they contain enable them to interact effectively with intracellular pathways and enzyme binding sites, thereby demonstrating potential antiproliferative activity. In this study, novel amide derivatives containing a 1,3,4-thiadiazole ring were synthesized, and their structures were elucidated using various spectroscopic techniques (¹H-NMR, ¹³C-NMR, FT-IR, MS, etc.). The obtained data were compared with literature reports and interpreted accordingly. The aim of this study is to synthesize new compounds with potential biological activity and to characterize their structures in detail.