17. ve 18. yüzyıllarda Hısn-ı Mansur ve çevresinde eşkıyalık hareketleri
Banditry movements in Hisn-i Mansur and its surroundings in the 17th and 18th centuries
  1. Tez No: 980825
  2. Yazar: KÜBRA APAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KOPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
17. ve 18. yüzyıllar, Osmanlı Devleti'nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya kaldığı bir dönemdi. Devlet kontrolünün zayıf olduğu bu dönemlerde eşkıyalık ortaya çıkmıştır. Eşkıyalar, çeşitli yasadışı faaliyetlerde bulunarak devlete ve topluma büyük zararlar vermişlerdir. Bu durum, devletin otoritesinin zayıflamasına ve güvenlik sorunlarının artmasına neden olmuştur. Toplumsal huzuru bozan zararlı eşkıyalık hareketleri, Hısn-ı Mansur ve çevresinde de önemli bir mesele olarak ortaya çıkmaktadır; bu sebeple, bu zararlı faaliyetlerin hangi koşullarda ortaya çıktığı, kimler tarafından ne şekilde gerçekleştirildiği, amaçlarının ne olduğu ve bu eşkıyalık hareketlerini önlemek için hangi tedbirlerin alındığı detaylı bir şekilde incelenecektir. Bu sayede, devletin güvenlik ve asayişini tehdit eden kesimler açığa çıkarılacak, bu da eşkıyalık hareketlerinin toplum üzerindeki ve sosyal ekonomik hayata olan olumsuz etkilerini anlamamıza yardımcı olacaktır. Bu çalışma, eşkıyalık hareketlerinin halk üzerindeki etkilerini ve halkın bu hareketlere verdiği tepkileri anlamamıza olanak sağlamaktadır. Bu kapsamda, merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin işbirliği, eşkıyalıkla mücadelede önemli bir rol oynamaktadır. Nitekim yerel yöneticiler, halkın şikâyetlerinin merkeze iletilmesinde önemli bir görev üstlenmektedirler. Bu şekilde devlet, güvenlik sorunlarına karşı etkili bir şekilde müdahale edebilmektedir. Uygulanan ceza politikaları, devletin adaleti nasıl sağlamaya çalıştığını, suçluların nasıl cezalandırıldığını, cezaların toplumda nasıl caydırıcı bir rol oynadığını ve genel olarak toplum düzeninin nasıl korunduğunu öğrenmemizi sağlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma Hısn-ı Mansur ve çevresinde eşkıyalık hareketlerini önleme çabalarının neden yetersiz kaldığını da açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 17 th and 18 th centuries were a period when the Ottoman Empire faced internal and external threats. Banditry emerged during these periods when state control was weak. Bandits engaged in various illegal activities and caused great harm to the state and society. This situation led to the weakening of the state's authority and the increase of security problems. Harmful banditry movements that disrupted social peace also emerged as an important issue in Hısn-ı Mansur and its surroundings; for this reason, the conditions under which these harmful activities emerged, who carried them out and in what way, what their aims were, and what measures were taken to prevent these banditry movements will be examined in detail. In this way, the groups that threatened the security and public order of the state will be revealed, and this will help us understand the negative effects of banditry movements on society and social-economic life. This study allows us to understand the effects of banditry movements on the public and the public's reactions to these movements. In this context, the cooperation of the central government and local governments plays an important role in the fight against banditry. Indeed, local administrators undertake an important task in conveying the public's complaints to the center. In this way, the state can effectively intervene in security problems. The penal policies implemented allow us to learn how the state tried to provide justice, how criminals were punished, how punishments played a deterrent role in society, and how social order was generally maintained. In addition, this study reveals why efforts to prevent banditry movements in Hısn-ı Mansur and its surroundings were inadequate.