Küçük ve orta ölçekli işletmelerde optimum maliyetle güvenlik risklerinin yönetimi ve siber güvenlik uygulamaları
Managing security risks and cybersecurity practices in small and medium-sized enterprises with optimal cost
  1. Tez No: 980849
  2. Yazar: BURAK SARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM KASAPBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ'ler), dijitalleşmenin getirdiği fırsatlardan yararlanırken, aynı zamanda çeşitli siber güvenlik tehditleriyle de karşı karşıya kalmaktadır. Bu işletmeler, büyük şirketlere kıyasla sınırlı bütçelere sahip olduğundan, güvenlik yatırımları maliyet etkin olmak zorundadır. Bu çalışmanın amacı, KOBİ'ler ve orta ölçekli işletmelerin siber güvenlik stratejilerini maliyet ve etkinlik açısından optimize ederek güvenlik risklerini nasıl yönetebileceklerini incelemektir. Tez kapsamında, KOBİ'ler için uygun maliyetli siber güvenlik çözümleri araştırılacak ve etkinlikleri analiz edilecektir. Ayrıca, işletmelerin siber tehditlere karşı koruma sağlarken, kaynaklarını nasıl verimli kullanabileceklerine dair çeşitli yaklaşımlar ve uygulamalar ele alınacaktır. Çalışma, maliyet optimizasyonu ile güvenlik arasında denge kurmayı hedefleyen ve önerilen katmanların güvenlik faydasını ölçen stratejileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, KOBİ'lerin karşılaştığı başlıca güvenlik tehditleri, risk değerlendirme yöntemleri ve bütçe kısıtlamaları altında kullanılabilecek teknolojiler detaylı olarak ele alınacaktır. Ayrıca, başarılı siber güvenlik uygulamaları ve vaka analizleri üzerinden pratik öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Small and medium-sized enterprises (SMEs) benefit from the opportunities brought by digitalization, but they also face various cybersecurity threats. Due to their limited budgets compared to large corporations, security investments for these businesses must be cost-effective. The aim of this study is to examine how SMEs and medium-sized enterprises can manage security risks by optimizing their cybersecurity strategies in terms of both cost and effectiveness. In this thesis, cost-effective cybersecurity solutions for SMEs will be explored, and risk management strategies will be analyzed. Additionally, various approaches and practices that businesses can employ to efficiently use their resources while protecting against cyber threats will be discussed. The study aims to present innovative cybersecurity strategies that strike a balance between cost optimization and security. In this context, the primary security threats faced by SMEs, risk assessment methods, and technologies that can be employed under budget constraints will be examined in detail. Furthermore, practical recommendations will be provided through the analysis of successful cybersecurity practices and case studies.