Bankacılık sektöründe bilgi teknolojileri denetiminin kalitesini etkileyen faktörler: Bilgi teknolojileri denetçileri, bağımsız denetçiler üzerine bir araştırma
Factors influencing the quality of information technologies auditing in the banking sector: A study on information technologies auditors and independent auditors
  1. Tez No: 980852
  2. Yazar: MEHMET GÖKTÜRK DÖŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EMRE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bilgi teknolojileri (BT) denetimi, organizasyonların bilgi sistemleri ve süreçlerinin güvenilirliğini, etkinliğini ve uyumluluğunu değerlendiren önemli bir süreçtir. Günümüzde organizasyonların karmaşık teknolojik altyapısı, teknolojinin her an kendini yenilemesi, bilgi ve sistem güvenliğinin kritik önem taşıması gibi hususlar dikkate alındığında, BT denetimi, özellikle bankacılık sektörü gibi yüksek regülasyonların olduğu alanlarda operasyonel risklerin azaltılması, yasal uyumluluğun sağlanması, verimliliğin ve müşteri güveninin artırılmasında merkezi bir rol oynamaktadır. Denetim süreçlerinin kalitesi, kurum içi işleyiş için önem arz ettiği kadar sektörün sürdürülebilirliği ve genel güven düzeyini doğrudan etkileyen önemli ve temel unsurlardandır. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki bankacılık sektöründe BT denetimi sürecinde yer alan denetçilerin görüşleri doğrultusunda, BT denetiminin kalitesini etkileyen faktörlerin ve bu faktörlerin etki derecelerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, BT denetim kalitesini etkileyen faktörleri ortaya koymak amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiş ve 143 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Açıklayıcı Faktör Analizi (EFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (CFA) yöntemleri kullanılarak 12 faktörlü bir yapı belirlenmiştir. Anket çalışmasına dahil edilen katılımcıların görüşlerine göre; BT denetiminin kalitesi üzerinde en çok etkili olan ilk beş faktörün sırasıyla“Mevzuata Uyum ve Teknik Bilgi”,“İç Kontrol ve Mühendislik Yetkinlikleri”,“Operasyonel Uyum ve Risk Değerlendirmesi”,“Denetim Kaynakları ve Teknolojik Yetkinlik”ve“Uzmanlık ve İletişim”olduğu tespit edilmiştir. Bu üç faktörün öne çıkması, BT denetiminin kalitesi açısından hem teknik hem de yönetsel boyutların önem arz ettiğini ve denetim işlevinin teknolojiden faydalanılarak yalnızca mevzuata dayalı değil, aynı zamanda kurumsal sistematikle bütünleşik, etkili bir iletişim bulunduğu disiplinler arası bir yapı içerisinde yürütülmesi gerektiği şeklinde yorumlanabilir. Çalışma kapsamında ayrıca, BT denetiminin kalitesini etkileyen faktörlere ilişkin katılımcı algılarında, katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılıklar bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen istatistiksel testlerin sonuçları; pozisyon, eğitim seviyesi ve sahip olunan sertifika türü gibi özelliklerin, katılımcıların BT denetiminin kalitesine etki eden faktörlere ilişkin algılarında farklılıklara sebep olabildiklerini ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Information technology (IT) auditing is a critical process that assesses the reliability, effectiveness, and compliance of an organization's information systems and processes. Considering today's complex technological infrastructures, the constant evolution of technology, and the critical importance of information and system security, IT auditing plays a central role particularly in highly regulated sectors such as banking. It contributes significantly to reducing operational risks, ensuring legal compliance, enhancing efficiency, and increasing customer trust. The quality of audit processes is not only vital for internal operations but also constitutes a fundamental element directly influencing the sustainability of the sector and the overall level of trust. The primary aim of this study is to examine the factors influencing the quality of IT audits and the degree of their impact based on the opinions of auditors involved in the IT audit processes in the banking sector in Türkiye. To this end, a survey was conducted to identify the factors affecting IT audit quality, and the data obtained from 143 participants were analyzed. Using Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA), a 12-factor structure was identified. According to the participants' views, the five most influential factors on IT audit quality were found to be“Regulatory Compliance and Technical Knowledge,”“Internal Control and Engineering Competencies,”“Operational Compliance and Risk Assessment,”“Audit Resources and Technological Competence,”and“Expertise and Communication.”The prominence of these factors indicates that both technical and managerial dimensions are essential for IT audit quality. This suggests that the audit function should be conducted within an interdisciplinary structure that integrates technology not only for regulatory compliance but also for alignment with corporate systems and effective communication. Furthermore, the study examined whether perceptions regarding the factors affecting IT audit quality varied based on participants' demographic characteristics. The results of the statistical analyses revealed that characteristics such as job position, level of education, and type of certification held could lead to differences in participants' perceptions of the factors influencing IT audit quality.