Kadı defterleri ışığında Sultan İbrahim Dönemi (1640-1648) İstanbul'unda giyim kuşam kültürü
Clothing and dress culture in Istanbul during the reign of İbrahim I (1640-1648), in the light of the kadı registers
  1. Tez No: 980854
  2. Yazar: GİZEM CİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İstanbul Kadı Sicilleri üzerinden Sultan İbrahim Dönemi (1640-1648) İstanbul'undaki kadın ve erkek giyim kuşamını incelemektedir. Osmanlı Dönemi'nde kadın ve erkeklerin giyim kuşamları her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Sultan İbrahim'in giyim kuşam konusundaki tutkusu ve samur kürke olan düşkünlüğünün, dönemin İstanbul'unda yaşayan insanların günlük hayattaki giyim tercihlerini ne ölçüde etkilediğini araştırmak amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Abaza Mehmed Paşa'nın (ö. 1634) kendisine münhasır giyim tarzı ve bunun İstanbul halkı arasında bir moda yaratması dönemin kronikleri tarafından kaydedilmiştir. 1640-1648 yılları arasında incelenen sicillerde giyim kuşamla ilgili olarak kişilerin karşılaştığı sorunlar ele alınmaktadır. Giyim kuşama bakış açısının o dönemde nasıl olduğu belgelere yansımaktadır. Kişilerin giyim kuşam sahipliği de sicillerde yer alan terekelere yansımıştır. Terekeler kişilerin ekonomik durumu hakkında bilgi vermekle birlikte seçtikleri renkler ve giydikleri kıyafetler üzerinden tarz ve zevklerini de yansıtmaktadır. Özellikle 1641-1644 sicil defterinde reaya terekelerinin çoğunda giyim kuşam eşyası sıralanmıştır. Osmanlı Dönemi'nin giyim kuşamı İstanbul'a gelen yabancı seyyahların da dikkatini çekmekte ve yazdıkları eserlerde birçok kez giyim-kuşam konularını ele almaktadırlar. 1640-1648 yılları arasındaki belgeleri örnek göstererek incelenen bu çalışma Osmanlı sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını giyim kuşam üzerinden ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the clothing and attire of women and men in Istanbul during the reign of Sultan Ibrahim (1640-1648) based on the Istanbul Kadı Registers. Women's and men's clothing in the Ottoman period has always been a subject of interest. This study was conducted to investigate the extent to which Sultan Ibrahim's passion for clothing and his fondness for sable fur influenced the daily clothing choices of people living in Istanbul during that period. Abaza Mehmed Pasha's (d. 1634) unique style of dress and its creation of a fashion trend among the people of Istanbul were recorded in the chronicles of the period. The registers examined between 1640 and 1648 address the problems individuals encountered with regard to clothing. The documents reflect the perspective on clothing at that time. Individuals' clothing ownership is also reflected in the inventories found in the registers. While providing information about individuals' economic status, the inventories also reflect their style and taste through the colours they chose and the clothes they wore. In particular, clothing items are listed in most of the reaya inventories in the 1641-1644 register. The clothing of the Ottoman period also caught the attention of foreign travellers who came to Istanbul, and they addressed clothing issues many times in their writings. Examining documents from 1640-1648 as examples, this study addresses the social, cultural and economic structure of the Ottoman Empire through clothing.