14. ve 15. yüzyılda at yetiştiriciliği ve sporlarının Osmanlı toplumundaki yeri ve rolü
The place and role of horse breeding and sports in Ottoman society in the 14th and 15th centuries
  1. Tez No: 980861
  2. Yazar: SEDA KONORALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİM KÖKSAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Veteriner Hekimliği, Sosyoloji, History, Veterinary Medicine, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde at yetiştiriciliği, askeri gücü artırmak amacıyla oldukça gelişmişti. Geniş topraklara sahip olan Osmanlılar, Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu gibi bölgelerde kaliteli at yetiştirme imkanlarına sahipti. Değerli at ırkları yetiştirilir ve satılırdı. Bu atlar sadece savaşlarda değil, aynı zamanda avlarda ve şehir hayatında da önemli bir konuma sahipti. Osmanlı döneminde at sporları da oldukça popülerdi. Binicilik-cündîlik, at yarışları, cirit oyunu, çöğen (polo, çevgan) oyunu, gökbörü oyunu, atlı hedef okçuluğu (kabak oyunu), lobut oyunu, yorga/ravan biniciliği gibi sporlar sıkça icra edilirdi. Bu sporların yanı sıra at yarışları da önemli bir etkinlikti. Sarayda düzenlenen şenliklerde ve halkın katıldığı etkinliklerde at yarışları büyük ilgi görürdü. Osmanlı'da at, güç ve hızın sembolüydü. Sultanlar ve devlet adamları, güçlerini ve zenginliklerini temsil etmek amacıyla değerli atlar edinirlerdi. Aynı zamanda atlar, aristokratların ve savaşçıların prestijini ve yeteneklerini göstermek için kullanılırdı. Osmanlı Devleti döneminde at yetiştiriciliği ve at sporları hem askeri alanlarda hem de sosyal etkinliklerde önemli bir yer tutmuştu. Atlar, Osmanlı kültüründe gücü, hızı ve asaleti simgelerken, at yetiştiriciliği ve at sporları da İmparatorluğun sosyal hayatına renk katmıştı. Bu bilgiler ışığında bu çalışmada 14. ve 15. yüzyılda Osmanlılarda at yetiştiriciliği ve sporları konusu işlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacında, Türk tarihinde 14. ve 15. Yüzyılda Osmanlı Devleti'nde atın yeri, önemi ve spora katkıları çalışılacaktır. Bu çalışma sayesinde tarih araştırmacılarına, spor bilimlerine ve atçılık bölümlerine katkı sağlanması beklenilmektedir.
Özet (Çeviri)
Horse breeding was highly developed in the Ottoman Empire to enhance military power. The Ottomans, possessing vast territories, had the opportunity to breed high-quality horses in regions such as Anatolia, the Balkans, and the Middle East. Valuable horse breeds were bred and sold. These horses held a prominent position not only in warfare but also in hunting and urban life. Horse sports were also quite popular during the Ottoman period. Equestrianism (cündilik), horse racing, javelin (cirit), çöğen (polo, çevgan), gökbörü (goblet), mounted target archery (kabak), pinball, and yorga/ravan (sports horsemanship) riding were frequently practiced. In addition to these sports, horse racing was also a significant event. Horse races were a major draw at palace festivities and public events. In the Ottoman Empire, horses were a symbol of power and speed. Sultans and statesmen acquired valuable horses to represent their power and wealth. Horses were also used to demonstrate the prestige and skill of aristocrats and warriors. During the Ottoman Empire, horse breeding and equestrian sports held a significant place in both military and social activities. While horses symbolized power, speed, and nobility in Ottoman culture, horse breeding and equestrian sports enriched the Empire's social life. In light of this information, this study examines horse breeding and sports in the Ottoman Empire during the 14th and 15th centuries. The primary objective of this study is to examine the place and importance of horses in Turkish history, and their contributions to sports in the Ottoman Empire during the 14th and 15th centuries. This study is expected to contribute to historians, sports sciences, and equestrian studies.