Turist rehberi adaylarında zaman yönetimi ile öz yeterliliğin kariyer beklentisine etkisi
The effect of time management and self-efficacy on career expectancy among tourist guide candidates
- Tez No: 980888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, turist rehberi adaylarının zaman yönetimi, öz yeterlilik ve kariyer beklentisi düzeylerini belirleyerek, turist rehberi adaylarında zaman yönetimi ile öz yeterliliğin kariyer beklentisine etkisini ortaya koymaktır. Literatürde belirtilen üç değişken arasındaki bir çalışmaya rastlanılmadığından dolayı bu çalışmanın literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada, araştırmanın değişkenleri olan zaman yönetimi, öz yeterlilik ve kariyer beklentileri kavramlarıyla ilgili yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Uygulama aşamasında, veri toplama için anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de turizm rehberliği bölümünde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Ancak evreninin tamamına zaman,maliyet gibi kısıtlamalar nedeniyle ulaşmak mümkün olmadığından dolayı örneklem alma yoluna gidilmiştir. Bu kapsamda, AKÜ (Afyon Kocatepe Üniversitesi), BAİBÜ (Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi), ve ISUBÜ (Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi)'nde turizm rehberliği bölümünde eğitim-öğretim gören 330 turist rehberi adayından veri toplanmıştır. Ankete katılan turist rehberi adaylarının demografik ve bazı bireysel özelliklerine ilişkin verilerin tespiti yüzde ve frekans tekniği ile yapılmıştır. Ayrıca, turist rehberi adaylarının zaman yönetimi, öz yeterlilik ve kariyer beklentisi düzeylerine belirlenmesine ilişkin ölçekte yer alan ifadelerin analizlerinin tespiti ise yüzde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak bulunmuştur. Güvenilirlik analizi kapsamında Cronbach's Alpha değeri hesaplanmıştır. Geçerlilik analizi kapsamında faktör analizi yapılmıştır. Bunlara ek olarak, t testi, varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular sonucunda, tartışma, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Tartışma, sonuç ve öneri kısmında araştırmadan elde edilen bulgular özetlenerek, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the time management, self-efficacy, and career expectations of prospective tourist guides and to reveal the impact of time management and self-efficacy on career expectations. Since no studies have been found in the literature examining the relationship between these three variables, this study is believed to make significant contributions to the literature. In the study, a review of national and international literature was conducted on the research variables of time management, self-efficacy, and career expectations, and a theoretical framework was developed. In the application phase, a survey was used as the data collection method. The research population consisted of students studying at the department of tourism guidance in Türkiye. However, due to time and cost constraints, it was not possible to reach the entire population, so sampling was employed. Data were collected from 330 tourist guide candidates studying in the tourism guiding departments at AKU, BAIBÜ, and ISUBÜ. Data on the demographic and individual characteristics of the participating tourist guide candidates were determined using percentage and frequency techniques. Furthermore, the analyses of the statements included in the scale regarding the time management, self-efficacy, and career expectations of tour guide candidates were determined by calculating percentages, frequencies, arithmetic means, and standard deviations. Cronbach's alpha was calculated as part of the reliability analysis. Factor analysis was conducted as part of the current analysis. Additionally, t-tests, analysis of variance (ANOVA), and characteristic and regression analyses were used. The findings of the study are presented in the conclusion, discussion, conclusion, and recommendations. The findings of the study are summarized in the discussion, conclusion, and recommendations sections, and recommendations are made for relevant individuals, institutions, and organizations.