Examining the relationship between intelligent automation implementation environmental turbulence, strategic value and sustainability performance
Akıllı otomasyon uygulamaları, çevresel belirsizlik, stratejik değer ve sürdürülebilirlik performansı ilişkisinin incelemesi
  1. Tez No: 980889
  2. Yazar: MOHAMED OUATTARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada havayolu endüstrisinde akıllı otomasyonun (IA) ilişkisini ve akıllı otomasyon (IA) kullanımının çevresel türbülans, stratejik değer ve havayollarının sürdürülebilirlik performansı ile ilişkisini incelemektedir. Bu çalışmada, IA'nın havayollarında uygulanmasının, özellikle IA'nın organizasyon içinde nereye entegre edilebileceği ve IA uygulamasına bağlı siber güvenlik tehditlerinin bulunduğu durumlarda, çeşitli örgütsel, teknolojik ve çevresel etkilerin nasıl rol oynadığını göstermek için Teknoloji-Organizasyon-Çevre (TOE) çerçevesi kullanılmaktadır. Ayrıca, bu araştırma, IA uygulaması ve sürdürülebilirlik performansını artırma yoluyla stratejik değer yaratma fırsatlarını belirleyen faktörleri, artan operasyonel karmaşıklık, çevresel talepler ve küresel baskılarla karşı karşıya olan havayolları için sunmaktadır. Çalışma, çoğunluğu havayolu operasyonları ve yönetimi sektöründen gelen 206 havacılık profesyonelinden elde edilmiştir. Bulgulara göre, IA entegrasyonu, havayolu operasyonlarına ve yöneticilerin karar verme süreçlerine entegre edildiğinde stratejik değer yaratma ile pozitif bir ilişkiye sahiptir. Siber güvenlik, havayollarında IA benimsenmesi üzerinde son derece olumsuz bir etkiye sahiptir. Stratejik değer ve operasyonel verimlilik, IA uygulaması ile pozitif korelasyon göstermektedir; çünkü IA uygulaması, iyileştirilmiş operasyonel verimlilik, daha iyi veri odaklı karar verme ve havayolları için daha güçlü rekabet yetenekleri sağlamaktadır. Ayrıca, IA ile sürdürülebilirlik arasında doğrudan pozitif bir bağlantı ve stratejik değer aracılığıyla IA ile sürdürülebilirlik arasında dolaylı bir bağlantı olduğu ortaya konulmuştur. Çevresel türbülans, IA uygulaması ile stratejik değer ve sürdürülebilirlik performansı arasındaki ilişkiyi önemli ölçüde artırmaktadır. Bu çalışma, havayolu yöneticilerine, teknoloji liderlerine ve politika yapıcılara IA'nın havayolları için ne tür engeller oluşturduğu ve benimsenmesini destekleyen faktörlerin neler olduğu konusunda değerli veriler sunarak, IA'nın rekabetçiliği artırmak, operasyonel dayanıklılığı güçlendirmek ve havacılık sektörünün sürdürülebilir uzun vadeli büyümesini desteklemek amacıyla daha etkili kullanılmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between intelligent automation (IA) in the airlines industry and the relationship between intelligent automation (IA) utilization and the environemental turbulence, strategic value and sustainability performance of airlines. In this study, we employ a technology-Organization-Environement (TOE) framwork to illustrate how various organizational, technological and the environmental influences impact the implementation of IA in airlines, especially where IA can be integrated within organization and where there are cybersecurity threats associated with implementing IA. Additionaly, this research identifies the factors that determine the opportunity to generate strategic value through the application .IA and ehancing sustainability performance and those opportunities for airlines facing increased operational complexity, increased environmental demands and heightened global . The study was abstracted from 206 participants, of which 206 were aviation professionals, the majority of whom came from the airline operations and management sector. According to the findings, IA integration has a positive relationship with strategic value creation when integrated into airline operations and managers' decision-making processes. Cybersecurity has a tremendous negative impact on the adoption of IA in airlines. Strategic value and operational efficiency are positively correlated with IA implementation in that IA implementation results in improved operational efficiency, better data-driven decision-making and greater competitive capabilities for airlines. Also demonstrated is a positive direct connection between IA and sustainability, as well as an indirect connection between IA and sustainability through strategic value. Environmental turbulence significantly increases the relationship between IA implementation and strategic value and sustainability performance. Airline managers, technological leaders, and policymakers are presented with valuable data on IA barriers for airlines and what factors support its adoption so that they may better utilize IA for enhanced competitiveness, operational resilience, and sustainable long-term growth of the aviation sector.