Turizm rehberliği bölümlerinde verilen yabancı dil öğretimi kalitesi ile öğrencilerin mesleği yapma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between the quality of foreign language teaching in tourism guidance departments and students' intention to perform the profession
  1. Tez No: 844177
  2. Yazar: AKAN ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA SAHİLLİ BİRDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Turist rehberi, ülkeyi ziyaret eden turistlerle en fazla zaman geçiren, kurulan tüm ilişkilerde aracı görevi gören ve turistlerin deneyimlerinin eşsiz hale gelmesini sağlayan önemli turizm çalışanıdır. Yabancı bir kültürden turistlerle karşılıklı iletişimin yoğun olduğu bir meslek olan turist rehberliğini icra edecek olan kişilerin de iyi bir yabancı dil bilgisine sahip olması beklenir. Nitekim turist rehberlerinin mesleği icra edebilmelerinin ön koşullarından birisi iyi bir yabancı dil bilgisidir. Bu anlamda daha iyi bir hizmet kalitesi sunabilmenin yolu kaliteli bir yabancı dil eğitiminden geçmektedir. Bu çerçevede bu tez çalışmasının temel amacı turist rehberi adaylarına eğitim kurumlarında verilen yabancı dil öğretiminin kalitesini ölçmek ve öğretim kalitesinin mesleği icra etme niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaçla araştırmanın verileri 20 Eylül-30 Aralık 2022 tarihleri arasında Mersin, İskenderun ve Nevşehir HBV üniversitelerinin turizm rehberliği lisans bölümlerinde eğitim gören öğrencilerden toplanmıştır. Veriler kolayda örnekleme yöntemine göre anket yoluyla toplanmış ve kullanılabilir 385 anket elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ile birlikte korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğrenciler yabancı dil öğretimi kalitesini beş boyutta, mesleği yapma niyetini ise tek boyutta algılamışlardır. Analizler neticesinde öğrencilerin yabancı dil öğretimi kalitesine ilişkin algıları ile cinsiyet, bölüme isteyerek gelme/me durumu, üniversite, yaş, sınıf ve üniversiteye yerleştikleri puan türü arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin mesleği yapma niyetleri ile bölüme isteyerek gelme/me durumu, sınıf, öğrenim gördükleri üniversite ve bölüme yerleştikleri puan türü arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bununla beraber öğrencilerin mesleği yapma niyeti üzerinde yalnızca akademik personel kalitesinin etkisi olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde bu alandaki araştırmacılara ve turizm rehberliği eğitimi veren kurumlara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourist guide, who spends the most time with tourists visiting the country, is an important tourism employee who acts as an intermediary in all relationships and ensures unique tourist experiences. Individuals who will perform tourist guiding, which is a profession in which mutual communication with tourists from a foreign culture is intense, are expected to have a good knowledge of foreign languages. As a matter of fact, one of the prerequisites for tourist guides to practice their profession is a good knowledge of foreign languages. In this sense, the way to provide better service quality is through quality foreign language education. In this framework, the main purpose of this thesis is to measure the quality of foreign language teaching given to tourist guide candidates in educational institutions and to examine the effect of teaching quality on their intention to practice the profession. For this purpose, the data of the study were collected from students studying in the undergraduate departments of tourism guidance at Mersin, İskenderun, and Nevşehir HBV universities between September 20 and December 30, 2022. Data were collected through questionnaires according to convenience sampling method and 385 usable questionnaires were obtained. For the analysis, descriptive statistics, explanatory and confirmatory factor analyses, independent sample t-test, one-way variance (ANOVA) analysis, correlation, and regression analyses were used. According to the results, students perceived the quality of foreign language teaching in five dimensions and the intention to perform the profession in one dimension. As a result of the analyses, significant differences were found between students' perceptions of the quality of foreign language teaching and their gender, willingness to study in the department, university, age, grade, and the type of score they were placed in the university. In addition, significant differences were found between the students' intention to perform the profession and the status of coming to the department willingly, class, university of study, and the type of score they were placed in the department. However, it was found that only the quality of academic staff affected student's intention to perform the profession. As a result of the findings, recommendations were developed for researchers in this field and for institutions providing tourism guidance education.