Sermaye şirketlerinin olağanüstü durumlarında şirket değerleme yöntemlerinin ve etkinliğinin araştırılması, tekstil sektöründe örnek bir uygulama
Investigation of company valuation methods and their effectiveness in extraordinary situations of capital companies, a sample application in the textile sector
  1. Tez No: 980950
  2. Yazar: ZEYNEP TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Denetim Bilim Dalı
Özet
Dünya ekonomisinin küreselleşme sürecine girmesi ile birlikte, ulusal ve uluslararası sermaye şirketlerinin faaliyet alanlarında ve yapılarında değişiklikler yapılması ihtiyacı doğmaktadır. Bu süreçte tasfiye, devir, birleşme, bölünme, tür değiştirme, hisse devri gibi olağanüstü durumlar, sermaye şirketlerinin sıklıkla görülen yeniden yapılanma uygulamalarıdır. Birleşme, bölünme, nevi değişikliği, tasfiye ve hisse devri gibi kritik karar süreçleri, şirketlerin finansal yapılarında önemli değişimler yaratmaktadır. Bu bağlamda, şirket değerleme süreçlerinin, karar alıcılar açısından güvenilir ve doğru sonuçlar üretebilmesi büyük önem taşımaktadır. Sermaye şirketlerinde yeniden yapılanma kararlarını verirken objektifliğin sağlanabilmesi için şirket değerleme yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Şirket değerleme yöntemleri ile sermaye şirketlerinin yarattıkları değer ölçülmekte ve şirket değeri gerçeğe uygun şekilde belirlenmektedir. Uygulamada farklı değerleme yöntemleri kullanılmakta olup, yöntemlerin kendi içlerinde belirgin farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar karar alma sürecinde şirketlerin yöntem sonuçlarını karşılaştırarak en doğru kararı almalarına dayanak oluşturmaktadır. Çalışmanın sonunda Bursa bölgesinde tekstilde faaliyet gösteren, halka açık olmayan aile şirketinde gerçek veriler derinlemesine incelecek, şirket değerleme yöntemlerinin sermaye şirketlerinin olağanüstü durum kararlarına etkisi analiz edilecektir. Şirket değerleme yaklaşımlarından Varlık Bazlı Değerleme Yaklaşımına dayalı yöntem sonuçları, Piyasa Bazlı Değerleme Yaklaşımına dayalı yöntem sonuçları ve Gelir Bazlı Değerleme Yaklaşımına dayalı yöntem sonuçları arasında karşılaştırmalar yapılacak ve her olağanüstü durum için en uygun değerleme yöntemi analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
With the globalization process of the world economy, there is a need to make changes in the fields of activity and structures of national and international capital companies. In this process, extraordinary situations such as liquidation, transfer, merger, division, change of type, share transfer are frequently seen restructuring practices of capital companies. Critical decision processes such as merger, division, change of type, liquidation and share transfer create significant changes in the financial structures of companies. In this context, it is of great importance that company valuation processes can produce reliable and accurate results for decision makers. In order to ensure objectivity when making restructuring decisions in capital companies, company valuation methods are needed. With company valuation methods, the value created by capital companies is measured and the company value is determined in a realistic manner. Different valuation methods are used in practice, and the methods have significant differences. These differences form the basis for companies to make the most accurate decision by comparing the results of the methods in the decision-making process. At the end of the study, real data will be examined in depth in a family company operating in textiles in Bursa region, and the effect of company valuation methods on extraordinary situation decisions of capital companies will be analyzed. Comparisons will be made between the method results based on Asset Based Valuation Approach, method results based on Market Based Valuation Approach and method results based on Income Based Valuation Approach from company valuation approaches, and the most appropriate valuation method for each extraordinary situation will be analyzed.