Nikel esaslı GTD-222 süperalaşımının kaynak özelliklerinin araştırılması
Investigation of welding properties of nickel based GTD-222 superalloy
- Tez No: 980983
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ULUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, nikel esaslı GTD-222 süperalaşımının farklı kaynak yöntemleriyle (Elektron Işın Kaynağı ve TIG Kaynağı) kaynaklanabilirliği, mekanik özellikleri ve mikro yapısal davranışları araştırılmıştır. Yüksek sıcaklık ve korozyon dayanımı gerektiren uygulamalarda yaygın olarak tercih edilen GTD-222 alaşımı, özellikle havacılık ve enerji sektörlerinde kritik bileşenlerin üretiminde kullanılmaktadır. Bu kapsamda, hem kaynak işlemi hem de ısıl işlem uygulanmış numuneler üzerinde çekme, eğme, sertlik testleri ve mikroyapı analizleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalarda numuneler TIG ve Elektron Demeti (EBW) kaynaklarıyla birleştirilmiştir. Kaynak işlemi sonrasında, yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmış dört farklı numune grubu oluşturulmuştur. Çekme ve eğme testleri sonucunda, özellikle Elektron Işın Kaynağı ile yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmış numunelerin daha yüksek mekanik dayanım ve tokluk değerlerine ulaştığı gözlemlenmiştir. Sertlik testlerinde ise kaynak bölgesi ve çevresindeki Vickers sertlik dağılımı ısıl işlemin etkisini net bir biçimde ortaya koymuştur. Ayrıca, mikroyapı ve EDS analizleri ile kaynak bölgesinde oluşan yapısal değişiklikler detaylı biçimde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Elektron Işın Kaynağı yöntemi, düşük distorsiyon, dar ısıdan etkilenmiş bölge ve yüksek kaynak kalitesi ile GTD-222 süperalaşımı için oldukça uygun bir kaynak yöntemi olarak öne çıkmaktadır. TIG kaynağı ise daha kolay uygulanabilirliği ve düşük ekipman maliyeti ile avantaj sunmakta, ancak yüksek performans gereken uygulamalarda EBW üstünlüğü dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the weldability, mechanical properties, and microstructural behavior of the nickel-based superalloy GTD-222 were investigated using different welding techniques (Electron Beam Welding and TIG Welding). Widely preferred in applications requiring high temperature and corrosion resistance, the GTD-222 alloy is particularly used in the production of critical components in the aerospace and energy sectors. In this context, tensile, bending, and hardness tests as well as microstructural analyses were performed on samples subjected to both welding and post-weld heat treatment. In the experimental work, the samples were joined using TIG and Electron Beam Welding (EBW) methods. Following the welding process, four different sample groups were prepared with aging heat treatment. As a result of tensile and bending tests, it was observed that the samples welded with EBW and subsequently aged exhibited higher mechanical strength and toughness. The hardness tests clearly revealed the influence of heat treatment through the Vickers hardness distribution in and around the weld zone. Moreover, microstructural and EDS analyses were carried out to assess the structural changes in the weld region in detail. In conclusion, the Electron Beam Welding method stands out as a highly suitable technique for welding GTD-222 superalloy due to its low distortion, narrow heat-affected zone, and high weld quality. On the other hand, TIG welding offers advantages such as ease of application and lower equipment cost; however, EBW demonstrates clear superiority in applications requiring high performance.