Türkiye, Avusturya ve Hollanda'nın ilkokul İngilizce programlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis comparative analysis of primary education English language curricula of Turkey, Austria and the Netherlands
- Tez No: 980995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ACAR ERDOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye, Hollanda ve Avusturya'nın ilkokul İngilizce öğretim programlarını, Van den Akker'in (2003) program bileşenleri modeli çerçevesinde yer alan beş boyut (süre ve zamanlama, hedefler, içerik, eğitim durumları ve ölçme-değerlendirme) üzerinden supra ve makro düzeylerde karşılaştırmaktır. Bu doğrultuda söz konusu ülkelerin programları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konmuş; ayrıca programların uluslararası düzeyde kabul gören belgelerle ne ölçüde uyumlu olduğu da incelenmiştir. Veriler doküman incelemesi yöntemiyle toplanmış, betimsel analizle çözümlenmiş ve elde edilen bulgular tematik analiz yoluyla sınıflandırılmıştır. Bulgular, üç ülke programının Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi (CEFR), İçerik ve Dil Bütünleştirilmiş Öğrenme (CLIL) yaklaşımı ve 21. yüzyıl becerilerinden etkilendiğini göstermektedir. Ancak bu etkiler, ülkeler arasında farklı biçimlerde ve yoğunlukta yansımıştır. Hollanda programı CEFR ile güçlü bir uyum göstermekte; çok dillilik, kültürlerarası yeterlik ve öğrenen özerkliğini ön plana çıkarmaktadır. Avusturya programı da benzer biçimde CEFR temelli olup, çok dilliliği ve bağımsız öğrenmeyi vurgulamaktadır. Türkiye programı ise CEFR'ye atıf yapmakla birlikte çok dillilik, çok kültürlülük ve öğrenen özerkliği gibi boyutları kapsamamaktadır. Ayrıca Türkiye'de İngilizce ikinci sınıfta başlarken, diğer ülkelerde daha erken yaşta ve CLIL yaklaşımıyla verilmektedir. Tüm programlar dört beceriye yönelik hedefler içerirken, Türkiye'de dinleme ve konuşmaya daha fazla ağırlık verilmekte, okuma ve yazma sınırlı kalmaktadır. İçerik açısından benzer temalara yer verilse de Türkiye programı daha ayrıntılıdır. Eğitim durumları ve ölçme-değerlendirmede Türkiye belirli yönergeler sunarken, Hollanda ve Avusturya öğretmenlere daha geniş özerklik tanımaktadır. Bulgular doğrultusunda, Türkiye'nin ilkokul İngilizce öğretiminde niteliği artırmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the primary school English curricula of Turkey, the Netherlands, and Austria within Van den Akker's (2003) curriculum components model, focusing on five dimensions: time and scheduling, objectives, content, learning situations, and assessment-evaluation, at supra and macro levels. Similarities and differences among the curricula were identified, and their alignment with internationally recognized reference documents was examined. Data were collected through document analysis, analyzed descriptively, and classified thematically. Findings reveal that the curricula are influenced by the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), Content and Language Integrated Learning (CLIL), and 21st-century skills, though in different ways and to varying degrees. The Dutch curriculum aligns strongly with CEFR, emphasizing multilingualism, intercultural competence, and learner autonomy. The Austrian curriculum, also CEFR-based, highlights multilingualism and independent learning. The Turkish curriculum, while referencing CEFR, does not include multilingualism, multiculturalism, or learner autonomy. English education in Turkey begins in second grade, whereas in the other countries it starts earlier and integrates CLIL. All curricula set objectives for the four language skills, but Turkey focuses more on listening and speaking, with limited attention to reading and writing. Although similar themes are used, the Turkish curriculum provides more detailed content. In terms of learning situations and assessment, Turkey offers specific guidelines, whereas the Netherlands and Austria allow teachers greater autonomy. Based on these findings, recommendations were developed to improve the quality of primary English education in Turkey.