Prostat kanseri tanılı diyabetik ve diyabetik olmayan hastalarda plazma prostasin seviyelerinin incelenmesi
Nvestigation of plasma prostasin levels in diabetic and non-diabetic patients diagnosed with prostate cancer
- Tez No: 981043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT KIZILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Prostasin, serin proteaz ailesine ait bir enzim olup epitel hücre bütünlüğü, iyon dengesi ve hücre dışı matriks etkileşiminde rol oynamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, prostasinin hem metabolik hem de onkolojik süreçlerde aktif görev üstlendiğini göstermiştir. Bu çalışmada prostat kanseri tanılı hastalarda plazma prostasin düzeylerinin hastalık evresi, metastatik durum ve diyabet varlığı ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Bu çalışma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na Aralık 2024 – Mayıs 2025 tarihleri arasında başvuran toplam 112 hastayı kapsamaktadır. Bu hastaların 100'ü patolojik olarak prostat kanseri, 12'si ise benign prostat hiperplazisi tanısı almıştır. Hastalar klinik ve patolojik özelliklerine göre dört gruba ayrılmıştır: benign prostat hiperplazisi (n=12), lokalize (n=37), lokal ileri (n=45) ve metastatik prostat kanseri (n=18). Her grup ayrıca diyabet varlığına göre alt gruplara ayrılmıştır. Plazma prostasin düzeyleri enzim bağlantılı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemiyle ölçülmüş, klinik ve laboratuvar parametreleri ile ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular Benign gruptan metastatik gruba doğru artan hastalık evresiyle birlikte plazma prostasin düzeylerinde anlamlı bir artış saptanmıştır (p<0.001). ROC analizinde, metastatik hastalığı öngörmede prostasinin ayırt edici gücünün iyi düzeyde olduğu saptanmıştır (AUC: lenf nodu 0.701, kemik 0.770, solid organ 0.735). Youden indeksine göre 126.77 pg/mL cut-off değeri, %77.8 duyarlılık ve %60.4 özgüllük ile metastaz varlığını en iyi şekilde öngörmüştür. Diyabetik hastalarda prostasin düzeyleri, diyabetik olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p<0.05). Ayrıca, HbA1c düzeyleri ile prostasin arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Bu bulgular, prostasinin hem metabolik hem de tümöral süreçlerin biyokimyasal bir yansıması olduğunu göstermektedir. Sonuç Bu çalışma, plazma prostasin düzeylerinin prostat kanseri progresyonu ve metastazı ile anlamlı biçimde ilişkili olduğunu göstermektedir. Prostasin, metastatik hastalık varlığını yüksek doğrulukla öngörebilen güçlü bir biyobelirteç olup, özellikle diyabetli hastalarda düzeyinin daha yüksek bulunması, bu proteazın metabolik stres ve tümör biyolojisi arasında bir bağlantı oluşturabileceğini göstermektedir. Plazma prostasin ölçümünün prostat kanseri tanı ve takip sürecine dahil edilmesi, metastatik riski öngörmede ve tedavi planlamasında klinik fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Prostasin, a serine protease enzyme, plays a role in epithelial integrity, ion balance, and extracellular matrix interactions. Recent studies have demonstrated that prostasin is actively involved in both metabolic and oncological processes. This study aimed to evaluate the relationship between plasma prostasin levels, disease stage, metastatic status, and diabetes in patients diagnosed with prostate cancer. Materials and Methods This study included a total of 112 patients who were admitted to Ege University Faculty of Medicine, Department of Urology between December 2024 and May 2025. Among them, 100 patients were pathologically diagnosed with prostate cancer, while 12 patients were diagnosed with benign prostatic hyperplasia. Based on their clinical and pathological characteristics, the patients were divided into four groups: benign prostatic hyperplasia (n=12), localized (n=37), locally advanced (n=45), and metastatic prostate cancer (n=18). Each group was further stratified according to the presence of diabetes. Plasma prostasin levels were measured using the ELISA method, and their relationship with clinical and laboratory parameters was statistically analyzed. Results A significant increase in plasma prostasin levels was observed from the benign group toward the metastatic group along with the increasing disesase stage (p<0.001). In the ROC analysis, the discriminative ability of prostasin to predict metastatic disease was found to be determinant (AUC: lymph node 0.701, bone 0.770 and solid organ 0.735, respecively). According to the Youden index, the optimal cut-off value of 126.77 pg/mL predicted the presence of metastasis with 77.8% sensitivity and 60.4% specificity. Prostasin levels were significantly higher in diabetic patients compared to non-diabetic ones (p<0.05). Moreover, a positive correlation was identified between prostasin and HbA1c levels. These findings suggest that prostasin reflects both metabolic and tumoral processes as a biochemical indicator. Conclusion This study demonstrates that plasma prostasin levels are significantly associated with prostate cancer progression and metastasis potential. Prostasin appears to be a strong biomarker capable of accurately predicting metastatic disease, and its elevated levels in diabetic patients indicate a possible link between metabolic stress and tumor biology. Incorporating plasma prostasin measurement into the diagnostic and follow-up process may improve prediction of metastatic risk and assist in personalized treatment planning.