Yetişkin bireylerde aralıklı oruç diyetinin yağ kaybı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between intermittent fasting diet and fat loss in adult
  1. Tez No: 981044
  2. Yazar: FAYSAL SİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Wida SİMZARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Mayıs 2024 – Mayıs 2025 tarihleri arasında, İstanbul ilinde Diyetisyen Faysal Sili Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden, 18–65 yaş aralığında olan, gebelik ve emzirme durumu olmayan, akıl sağlık problemi olmayan 100 yetişkin birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara 16:8 zaman kısıtlamalı aralıklı oruç diyeti protokolüyle birlikte günlük enerji gereksiniminden 400–600 Kkal azaltılmış, %55-60 karbonhidrat, %10-15 protein ve %25-30 yağ içeren bireysel beslenme programları uygulanmıştır. Araştırmada katılımcıların vücut kompozisyonları Tanita MC780 cihazı ile değerlendirilmiş; ağırlık yağ oranı, kas kütlesi, bel çevresi gibi antropometrik ölçümlerle birlikte Aspartat Aminotransferaz, Alanin Aminotransferaz ve Hemoglobin A1C gibi biyokimyasal parametreler analiz sonuçları alınmıştır. Ayrıca beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite düzeyleri de anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı ile analiz edilmiş; bağımlı gruplar t-testi, tekrarlı ölçümler ANOVA ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında alınan bireylerin %53'si kadın, %47'i erkektir. Çalışmaya katılan 2. grup ise enerji kısıtlanması aynı ama sadece tüketilen öğünlerin sayısı ve zamanı farklılık göstermektedir. Aralıklı oruç uygulamasının ağırlık kaybı üzerinde anlamlı etkisi bulunmuştur (p<0.05). Vücut kas kütlesinde artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0.05). Ancak vücut yağ oranı, bel çevresi, viseral yağ, HDL düzeyi ve biyokimyasal parametrelerde anlamlı fark saptanmamıştır (p>0.05). Cinsiyet faktörü dikkate alındığında, kadın bireylerin kilo kaybı açısından daha etkili sonuçlar aldığı belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan bireylerin %70'inin BKI değeri normal sınırlar içindedir (18.5–24.9 kg/m²); %19.0'ı hafif şişman (25.0–29.9 kg/m²), %5.0'i şişman (>30 kg/m²), %6.0'ı ise zayıf (<18.5 kg/m²) olarak değerlendirilmiştir. Fiziksel aktivite türü genellikle ev içi işler ve yürüyüş olarak belirtilmiş olup, fiziksel aktivite süresi açısından anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0.05). Sonuç olarak aralıklı oruç diyetinin kısa vadeli kilo kaybında ve kas kütlesinin korunmasında etkili olduğu; ancak yağ oranı ve metabolik belirteçler üzerinde belirgin değişim sağlamadığı ortaya konmuştur. Cinsiyet farklılıkları dikkate alınarak uzun süreli ve daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between May 2024 and May 2025 in Istanbul with 100 adult individuals aged 18–65 who applied to the“Diyetisyen Faysal Sili Healthy Nutrition and Diet Counseling Center”, agreed to participate in the study, and had no pregnancy, breastfeeding conditions, or mental health issues. Participants were provided with individual nutrition programs based on a 16:8 time-restricted intermittent fasting protocol, with a daily caloric intake reduced by 400–600 kcal, consisting of 55–60% carbohydrates, 10–15% protein, and 25–30% fat.Body compositions of the participants were evaluated using the Tanita MC780 device, including anthropometric measurements such as body weight, fat percentage, muscle mass, and waist circumference. Additionally, biochemical parameters such as AST, ALT, and HbA1c were analyzed. Nutritional habits and physical activity levels were collected via questionnaire. Data were analyzed using the SPSS 25.0 statistical software; paired samples t-test, repeated measures ANOVA, and chi-square tests were employed.Among the individuals included in the study, 53% were female, and 47% were male. A second group in the study was subjected to the same caloric restriction, with only the number and timing of meals differing. Intermittent fasting was found to have a significant effect on weight loss (p<0.05). The increase in muscle mass was also statistically significant (p<0.05). However, no significant changes were observed in body fat percentage, waist circumference, visceral fat, HDL levels, or biochemical parameters (p>0.05). When considering gender, it was determined that female participants achieved more effective results in terms of weight loss.In terms of BMI distribution, 70% of participants were within normal range (18.5–24.9 kg/m²); 19.0% were overweight (25.0–29.9 kg/m²), 5.0% were obese (>30 kg/m²), and 6.0% were underweight (<18.5 kg/m²). The most commonly reported physical activity types were housework and walking, and no significant difference was observed in terms of physical activity duration (p>0.05).In conclusion, the intermittent fasting diet was found to be effective in short-term weight loss and muscle mass preservation; however, it did not lead to significant changes in fat percentage and metabolic markers. It is emphasized that more comprehensive and long-term studies considering gender differences are needed.