آراء محمد علي الصابوني الاعتقادية دراسة استقرائية تحليلية
Muhammed Ali El-Sabuni'nin inançları tümevarımsal ve analitik bir çalışma
  1. Tez No: 981060
  2. Yazar: BRWA ABDULLAH HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri (arapça) Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sabunî'nin akide konusundaki görüşlerini inceleyip analiz etmeye ve inanç konusundaki metodunu keşfetmeye odaklanmaktadır. Çeşitli inanç meselelerindeki görüşlerini nesnel bir şekilde sunarak, herhangi bir ön yargıya kapılmadan bilimsel bir yöntemle değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır,Araştırma, özellikle Allah'ın isim ve sıfatları konusunda Sabunî'nin mezhebini tespit etmeye çalışmakta olup, belirli bir yönteme sadık kalıp kalmadığını ya da Ehl-i Hadis ve Eş'arîler gibi farklı yöntemleri birleştirerek bir senteze gidip gitmediğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaçla tümevarım (istikra) ve analiz yöntemleri benimseyerek; Sabunî'nin inanç anlayışını ve metodunu ortaya koymak ve inançla ilgili görüşlerini bağımsız bir çalışmada toplamak hedeflenmiştir,Tez, yazarın kişiliğini tanıtan bir giriş bölümüyle başlamaktadır. Bu bölümde yazarın siyasi, ilmî ve meslekî hayatı ele alınmakta; İslami ilimler alanındaki yeri, çalışmaları ve katkıları değerlendirilmektedir. Ayrıca onun inanç metoduna dair görüşleri ve inançla ilgili önemli kavramlara bakışı da bu bölümde yer almaktadır،Araştırmacı, ardından imanın şartlarıyla ilgili Sabunî'nin görüşlerini incelemektedir. Her konunun başında diğer âlimlerin konuyla ilgili görüşlerine değinilmiştir, ardından Sabunî'nin bu konudaki görüşü aktarılmış ve onun konuya dair özel anlayışı ile bilgi aktarma ve belgelendirme yöntemi açıklığa kavuşturulmuştur,Tezde ayrıca Sabunî'ye yöneltilen başlıca eleştiriler ele alınmış; eleştirmenlerin delilleri ve analizleri ile Sabunî'nin bu konulardaki savunmaları karşılaştırılmış, iki tarafın delillerinin geçerliliği akademik ölçütlere göre değerlendirilmiş, güçlü ve zayıf yönleri nesnel biçimde ortaya konulmuştur,Çalışma, Sabunî'nin Ehl-i Hadis ile kelâmcılar arasındaki konumunu analiz ederek özellikle inançla ilgili ayetler, Allah'ın sıfatları ve gaybi konulara yaklaşımını da derinlemesine incelemiştir, Araştırmacının ulaştığı en önemli sonuçlardan biri, Sabunî'nin inanç konularının tümünde, Allah'ın sıfatları ve bazı tali meseleler hariç, selefî (Ehl-i Hadis) yöntemi benimsediğidir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the induction and analysis of al-Sabuni's views on Islamic creed, exploring adopted approach to his doctrine, as well as presenting his diverse views on doctrinal issues through an objective presentation based on a scientific methodology, without prior bias toward any orientations the researcher may have adopted prior to the study.The study seeks to define his theological doctrine, particularly with regard to the names“Asmā'a”and attributes“Sifāt”of Allah. It also attempts to determine whether he adhered to a specific approach or whether he reconciled different approaches, such as those of the Ahl al-Athar and the Ash'aris. The researcher followed an inductive and analytical approach to reach the reality of his concepts and doctrinal method, correspondingly to compile his doctrinal views in an independent study.The thesis contains an introduction to al-Sabuni's personality, addressing aspects of his political, scientific, and practical biography, highlighting his position among scholars, referencing his writings and contributions in the field of Islamic sciences. It also outlines his view on his doctrinal approach and his perspective on key terms related to the Islamic creed.The researcher then presented his views on the pillars of faith, highlighting the well-known scholars' opinions on the matter at the beginning of each issue, then referring to al-Sabuni's viewpoints on that particular topic, reaching at the reality of his perceptions and mechanisms for transmitting and confirming information.The study discussed the most prominent criticisms directed at him, reviewing the critics' arguments and analyses, as well as al-Sabuni's arguments and analysis of the issue. Then the validity of the arguments from both sides been evaluated, highlighting their strengths and weaknesses according to purely academic standards without bias.The study also investigated into analyzing al-Sabuni's position between the approach of the Ahl al-Athar and the theologians, revealing his vision for addressing verses related to Islamic doctrine, particularly verses on divine attributes and the metaphysical beliefs.One of the most prominent findings the researcher reached was that al-Sabuni followed the approach of the Ahl al-Athar of the Salaf in all chapters of doctrine except for the subject of attributes and some secondary issues.