Döviz kuru ve enflasyonun dış ticaret dengesi üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine bir analiz
The effect of exchange rate and inflation on foreign trade balance: An analysis on Türkiye
  1. Tez No: 981082
  2. Yazar: SELİNAY KAYNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, Ekonomi, International Trade, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye ekonomisi özelinde döviz kuru ve enflasyonun dış ticaret dengesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Döviz kuru, bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki değerini ifade ederken; enflasyon, mal ve hizmetlerin genel fiyat düzeyinde meydana gelen sürekli artışı tanımlamaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ve dışa açık ekonomilerde bu iki makroekonomik değişkenin dış ticaret üzerindeki etkileri oldukça belirgindir. Teorik çerçevede döviz kuru türleri, belirlenme şekilleri, enflasyon türleri ve dış ticaret politikaları detaylı biçimde ele alınmıştır. Ayrıca, Türkiye'de döviz kuru rejimlerinin tarihsel gelişimi, enflasyon süreçleri ve dış ticaretin yapısı yıllar itibarıyla değerlendirilmiştir. Uygulama kısmında ise zaman serisi analiz yöntemi kullanılarak 2000 sonrası döneme ait veriler doğrultusunda ampirik analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre; döviz kurundaki hareketlenmelerin ve enflasyondaki değişimlerin dış ticaret dengesi üzerinde farklı etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'nin dış ticaret dengesini sağlaması için kur istikrarı sağlanmalı ve enflasyon kontrol altına alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the effects of exchange rates and inflation on the foreign trade balance, with a specific focus on the Turkish economy. Exchange rate refers to the value of a country's currency in relation to the currencies of other countries, whereas inflation denotes a sustained increase in the general price level of goods and services. In developing and outward-oriented economies such as Turkey, the impacts of these two macroeconomic variables on foreign trade are particularly significant. Within the theoretical framework, different types of exchange rate regimes, their determination mechanisms, types of inflation, and trade policies are discussed in detail. Additionally, the historical development of exchange rate regimes in Turkey, inflationary processes, and the structure of foreign trade are evaluated across different periods. In the empirical section, time series analysis is employed to conduct empirical assessments based on data from the post-2000 period. The findings indicate that fluctuations in exchange rates and changes in inflation have varying effects on the foreign trade balance. In this context, in order to ensure a sustainable foreign trade balance, Turkey should maintain exchange rate stability and keep inflation under control.