Mikronaltı incelikte Al2O3 tozu elde edilmesi
  1. Tez No: 47653
  2. Yazar: YILDIZ LEBLEBİCİER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Ö. FARUK EMRULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Son 20 yılda teknolojideki hızlı gelişmeler, değişik alanlarda kullanılan malzemelerden beklenen özelliklerin artışına neden olmuştur. Silikon karbür, silikon nitrat, bor nitrat, sialon, titanat, niobat, germanat, ferrit ve bunlar gibi bileşimlerden üretilen yeni seramikler ileri mühendislik seramikleri olarak adlandırılırlar (1). İleri mühendislik seramiklerinin üretiminde kullanılan başlangıç malzemelerinin mikronaltı boyutta, saf, reaktif ve daha düşük sıcaklıklarda sinterlenebilir olması istenmektedir. Bu nedenle yeni üretim yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan bazdan CVD (kimyasal buhar çöktürme ), sol- jel, polimer prolizi yöntemleridir. Bugün dünyada büyük bir kullanım alanına sahip olan ileri mühendislik seramik malzemelerinin başında, mekanik, ısıl, optik, elektrik, kimyasal ve nükleer özelliklerinden dolayı alumina ve alümina bazlı seramik malzemeler gelmektedir. Bu tezde çeşitli alüminyum metali kaynaklarından yola çıkarak, alüminyum alkoksitten sol-jel yöntemi ile mikronaltı boyutta alümina toz üretimi amaçlanmıştır, üretim yöntemi olarak sol- jel yönteminin kullamlmasmın nedeni; daha düşük sıcaklıklarda sinterlemeye, homojen ve mikronaltı boyutta taneler içeren tozların üretimine imkan veren kimyasal bir yöntem olmasıdır. Sol-jel yöntemi; kimyasal bir proses olup, jelleşebilen solüsyon veya süspansiyonlara dayalıdır.Bu yöntemde metal alkoksitler ve metal tuzlan uygun bir çözücüde çözülüp, su ve katalizör yardımıyla hidroliz ve polimerizasyon reaksiyonları oluşturulur. Bu reaksiyonların kontrolü ile toz ürünler elde edilir. Bu çalışmada sol-jel yöntemi kullanarak, mikronaltı boyutta alümina toz üretilmiştir. Vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapid development in last 20 years' techonology causes an increase in required properties of metarials in various fields. Silicon carbür, silicon nitrat, bor nitrat, sialon, titanat, niobat, germenat, ferrit, etc., named as advanced engineering ceramics(l). The aim of this thesis is to produce submicron size alumina powder starting from aluminiun chips and alumina powders, with duminium-alkoxide. Sol-gel is a preferable chemical method of producing homogeneous and submicron size powders which enables sintering at low temperature. Sol-gel is a chemical process which depends on solutions and suspansion that are easily turn into gel form. In this method, metalic alkoxide and metalic solts are solved in suitable solvent. Then, with the aid of water and catalizistör, hidrolization and polimerization reactions occur. By controlling the reactions, powder products are obtained. İn this study, submicrometer size alumina powder is produced by using sol- gel method. VII