Aşınma deney cihazı ve aşınma deneyleri
Desing of a device for wear test and some applications
  1. Tez No: 98114
  2. Yazar: MEHMET EMİN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN TAŞGETİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ OZETI AŞINMA DENEY CİHAZININ TASARIMI VE AŞINMA DENEYLERİ Mehmet Emin SEÇKİN Metal Eğitimi Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Ağustos, 2000 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Süleyman TAŞGETİREN Bu çalışmada kaplanmış metallerin aşınma oranlarını inceleyebilmek için Ball-on disk Sistemiyle çalışan deney cihazı tasarlanarak imalatı gerçekleştirilmiştir. Bu cihaz sürtünme oranlarının da testlerinde kullanılabilecek uyumda imal edilmiştir. AISI 1040 ve AISI 4140 çelikleri nitrürlenerek yüzeylerinde oluşan sert tabakaların aşınma davranışları incelenmiştir. Yapılan bu çalışmalar sonunda malzemelerin aşınma oranlan çeşitli nitrürleme ve aşınma koşulları için karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESÎNG OF A DEVÎCE FOR WEAR TEST AND SOME APPLICATIONS Mehmet Emin SEÇKİN Metal Education Department Afyon Kocatepe University institute Of Science and Technology August, 2000 Advisor : Yrd. Doç. Dr. Süleyman TAŞGETİREN A test device for the measurement of wear rate of coated metals is designed and manufactured. The device is a ball on disc type. The device can also be used for determination of friction ratio. The hard layers of nidrided AISI 1040 and AISI 4140 are investigated by the device. The wear rates of the materials are compared for several nidriding and wear test configurations.