Okulun dijital olgunluk düzeyinin okul yöneticilerinin çevik liderlik becerilerine etkisi
The effect of school's digital maturity level on school administrators' agile leadership skills
- Tez No: 981147
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN AYTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okulun dijital olgunluk düzeyinin okul yöneticilerinin çevik liderlik becerilerine etkisini incelemek ve çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, araştırma kapsamında“Dijital Olgunluk Ölçeği”ve“Eğitim Örgütlerinde Çevik Liderlik Ölçeği”geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Araştırma bulguları, okulun dijital olgunluk düzeyinin yöneticilerin çevik liderlik becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ancak düşük düzeyde bir etkisinin bulunduğunu ortaya koymuştur. Aynı şekilde, dijital olgunluk düzeyi ile çevik liderlik becerileri arasında pozitif yönde ancak zayıf bir ilişki saptanmıştır. Okul yöneticilerinin dijital olgunluk düzeyine ilişkin görüşlerinin genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından değerlendirildiğinde, kadın ve erkek yöneticilerin dijitalleşme sürecine yönelik benzer tutumlar sergilediği görülmüştür. Mezun olunan fakülte açısından değerlendirildiğinde, eğitim fakültesi ile diğer fakültelerden mezun olan yöneticilerin dijital olgunluk düzeyine ilişkin görüşlerinin birbirine oldukça yakın ve yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bulunduğu okulda geçirdiği süre değişkeni açısından 0-4 yıl ve 4-8 yıl aralığında görev yapan yöneticilerin algıları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Okulda teknoloji tasarım atölyesi ile bilişim teknolojileri öğretmeninin olup olmaması değişkenlerine bakıldığında okul yöneticilerinin dijital olgunluk algılarında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yaş değişkenine göre dijital olgunluk algılarında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Ayrıca, yöneticilerin branşlarına göre de anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Okul kademesi değişkeni açısından bakıldığında, okul öncesi, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan yöneticilerin dijital olgunluk düzeyine ilişkin görüşlerinin, ilkokul kademesindeki yöneticilere kıyasla daha olumlu olduğu görülmüştür. Öte yandan görev yapılan lise türü değişkenine göre anlamlı farklılık saptanmıştır. Yöneticilikte geçirilen süre arttıkça, teknolojik altyapı ve genel dijital olgunluk düzeyine ilişkin algıların da yükseldiği gözlemlenmiştir. Çevik liderlik becerilerine ilişkin bulgular, yöneticilerin bu becerilere yönelik görüşlerinin genel olarak yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Okul yöneticilerinin görüşlerinde cinsiyet, görev yapılan okulda geçirilen süre, yaş, lise türü ve yöneticilik süresi değişkenlerinde anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak okul yöneticileri görüşlerinde mezun olunan fakülte, branş ve okul kademesi değişkenlerinde çevik liderlik becerilerinde ve bazı alt boyutlarda anlamlı fark oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this programming is to reveal that the level of digital maturity does not show significant differences according to the details of the management leadership of the school scheme and various variables. In this direction,“Digital Maturity Scale”and“Agile Leadership Scale in Educational Organizations”were developed and used within the scope of the research. Research integrity, digital maturity, diversity reveal a persistently significant but low impact on management leadership. Likewise, you find a positive but weak relationship between the level of digital maturity and executive leadership. It has been determined that school administrators' opinions regarding the digital maturity level are generally high. When evaluated in terms of the gender variable, it was seen that male and female managers exhibited similar attitudes towards the digitalization process. When evaluated in terms of the faculty from which they graduated, it has been determined that the opinions of administrators who graduated from the faculty of education and other faculties regarding the digital maturity level are very close to each other and at a high level. There was no significant difference between the perceptions of administrators who worked between 0-4 years and 4-8 years in terms of the time spent at the school variable. Considering the variables of whether there is a technology design workshop and an information technologies teacher at school, significant differences were observed in the digital maturity perceptions of school administrators. However, significant differences were observed in digital maturity perceptions according to the age variable. Additionally, significant differences were detected according to the branches of managers. In terms of the school level variable, it was seen that the opinions of administrators working at pre-school, secondary school and high school levels regarding the digital maturity level were more positive than those of primary school administrators. On the other hand, a significant difference was found according to the variable of the type of high school in which the student worked. It has been observed that as the time spent in management increases, perceptions regarding technological infrastructure and general digital maturity level also increase. Findings regarding agile leadership skills show that managers' views on these skills are generally high. No significant difference was found in the variables of gender, time spent at the school, age, type of high school and administrative tenure. However, it was determined that there was a significant difference in agile leadership skills and some sub-dimensions depending on the variables of the faculty graduated, branch and school level.