Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin başarılarında bölüm tercihlerinin etkisi
The effect of department choice on the success of the registered students in the university
- Tez No: 98117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÜNİVERSİTEYE KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİLERİN BAŞARILARINDA BÖLÜM TERCİHLERİNİN ETKİSİ Ferhat UYGUN Matematik Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr. İsmet DOĞAN Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Kümeleme Analizi ile ilgili daha önceki çalışmalardan bahsedildi. İkinci bölümde, çalışmada kullanılan temel tanımlar ve genel bilgiler verildi. Üçüncü bölümde ise, Kümeleme Analizinde yaygın olarak kullanılan benzerlik ve uzaklık ölçütlerinden bahsedildi. Dördüncü bölümde kümeleme yöntemleri anlatıldı. Beşinci bölümde ise, Kümeleme Analizinin bir uygulaması yapıldı. ANAHTAR KELİMELER: Kümeleme Analizi, Benzerlik ve uzaklık ölçütleri, Hiyerarşik Kümeleme, Hiyerarşik Olmayan Kümeleme, Ağaç Diyagramı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Msc Thesis THE EFFECT OF DEPARTMENT CHOICE ON THE SUCCESS OF THE REGISTERED STUDENTS IN THE UNIVERSITY Ferhat UYGUN Department of Mathematics Afyon Kocatepe University Graduate School of Natural and Applied Sciences June 2000 Supervisor: Asist Prof.Dr. İsmet DO?AN This study consists of five chapters. In the first chapter, formerly studies which are related to cluster analysis mentioned. In the second one, the basic definations and general informations associated with our study were stated. And in the third chapter similarities and distance criteria that are commonly used in cluster analysis also mentioned. In the fourth while the basic methods in classification handled in the fifth, one we perform the application of a classification analysis. KEY WORDS: Cluster Analysis, Similarities and Distance Criteria, Hierarchical Cluster, Nonhierarchical Cluster, Dendogram.