Çevrimiçi öğrenme ortamlarında kullanılan farklı etkileşim araçlarının öğrencilerin başarılarına ve sosyal bulunuşluk algılarına etkisi
Effects of different interaction tools used in online learning environments to the achievements and social presence perceptions of students
- Tez No: 278277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tek faktörlü gruplar arası deneysel desenin kullanıldığı araştırmanın genel amacı, çevrimiçi öğrenme ortamlarında kullanılan farklı etkileşim araçlarının öğrencilerin başarılarına ve sosyal bulunuşluk algılarına etkisini ortaya koymaktır.Araştırma, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı Bahar döneminde Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü ikinci sınıfta okutulan ?Bilgisayar II? dersine kayıt yaptıran ve uygulama sürecindeki etkinliklere düzenli olarak katılan, birinci şubedeki 27 öğrenci ile ikinci şubedeki 30 öğrencinin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler yapılan öntest sonucunda puan alamadıklarından rastgele atama işlemi sonucunda birinci şube deney grubu ikinci şube ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmanın deneysel işlem sürecinde kullanılmak üzere, aralarındaki tek farkın kullanılan farklı etkileşim araçları olduğu 2 çevrimiçi öğrenme ortamı tasarlanmıştır. Ortamlardan birinde etkileşimi sağlamak için `Grup İçi Blog', `Gruplar Arası Blog' ve `Sohbet' araçları kullanılırken diğerinde ise `Mesajlaşma', `Forum' ve `Sohbet' araçları kullanılmıştır. Öğrencilerin başarılarının belirlenmesinde öğrenme materyaline entegre edilen değerlendirme modülündeki verilerden ve öğrencilerin öğrenme ortamlarındaki çalışmalarından yararlanılmıştır. Ayrıca deneysel işlemin sonunda öntestin aynısı olan sontest de öğrencilerin başarılarının belirlenmesinde kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyal bulunuşluk algılarının belirlenmesinde ise geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış olan bir sosyal bulunuşluk algısı ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study with which the single-factor intergroup experimental pattern was used is to introduce the effects of different interaction tools utilized in online learning environments on academic achievements and social presence perceptions of students.The research was conducted with the contributions of 27 students from the first branch and 30 students from the second branch of ?Computer II? class given in the second year of Ahi Evran University, Faculty of Education, Elementary Science Education Department in the 2008-2009 Spring term. Students regularly took part in the activities during the period of implementation. Since the students did not receive any points in the pretest conducted, random assignment was used and the first branch was determined to be the experiment group and the second branch to be the control group. To be used in the experimental process of the research, two online learning environments whose unique difference was the different interaction tools used were designed. To provide the interaction in one of the environments, `In-group Blog?, `Intergroup Blog?, and `Chat? tools were used and in the other, `Messaging?, `Forum? and `Chat? tools were utilized. For determination of the achievements of the students, data in the assessment module integrated to the learning material and the works of the students in the learning environments were used. In addition, at the end of the experimental process a posttest, which is the same with the pretest, was conducted to determine the achievements of the students. For determination of the social presence perceptions of the students, a scale of social presence perception, whose validity and reliability were proved, was used.