Türkçe rap müziğinin popülerleşmesinde yeni medya platformlarının etkisi
The impact of new media platforms on the popularization of Turkish rap music
- Tez No: 981202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DEĞERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Türkçe rap müziğinin son yıllarda popülerleşmesiyle ilgili çeşitli faktörler etkili olurken bu süreçte yeni medya platformlarının önemli bir rolü bulunmuştur. Dijital medya, sosyal medya uygulamaları ve müzik akış servisleri; sanatçılarla dinleyiciler arasındaki mesafeyi kısaltarak müziğin hızla geniş kitlelere ulaşmasını sağlamıştır. Özellikle YouTube, Spotify gibi platformlar, müzikal içeriklerin daha geniş bir dinleyici kitlesine erişmesini mümkün kılmıştır. Türkçe rap müziği kendi kimliğinin ve tarzının daha fazla tanınmasına katkı sağlamış, toplumsal ve kültürel meselelere dair düşünceler, bu platformlar üzerinden daha geniş bir izleyiciye ulaştırılmıştır. Bu bağlamda ilgili literatür taraması ve alan araştırmaları aracılığıyla dijital platformların rap müziğin yayılımındaki rolü titizlikle değerlendirilmiştir. Çalışma sürecinde yeni medya teknolojilerinin, geleneksel medya araçlarının ötesinde sanatçıların kendilerini ifade edebilme olanaklarını artırdığı, doğrudan etkileşim mekanizmaları sayesinde dinleyici kitlesiyle sürekli bir iletişim kurulabildiği ve bu durumun rap müziğin popülaritesine önemli derecede katkı sağladığı tespit edilmiştir. İncelenen veriler ışığında sosyal medya platformlarının ve dijital içerik paylaşım sitelerinin rap müziğin küresel arenada yer edinmesinde, genç kuşakların kültürel tercihlerini şekillendirmede ve alternatif müzik türlerinin yaygınlaşmasında belirleyici olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are various factors related to the popularization of Turkish rap music in recent years, and new media platforms have had a significant role in this process. Digital media, social media applications, and music streaming services have shortened the distance between artists and listeners, enabling music to reach wide audiences rapidly. In particular, platforms like YouTube and Spotify have made it possible for musical content to be accessed by a broader audience. In this context, Turkish rap music has contributed to the greater recognition of its own identity and style, and thoughts on social and cultural issues have been conveyed to a wider audience through these platforms. In this regard, the role of digital platforms in the dissemination of rap music has been meticulously evaluated through a relevant literature review and field studies. During the research process, it was determined that new media technologies have increased artists' opportunities for self-expression beyond traditional media tools, that continuous communication with the audience could be established through direct interaction mechanisms, and that this situation has contributed significantly to the popularity of rap music. In light of the data examined, it has been revealed that social media platforms and digital content-sharing sites are decisive in Turkish rap music gaining a place in the global arena, in shaping the cultural preferences of young generations, and in the popularization of alternative music genres.