Hıp Hop ve Rap müziğin görsel iletişim tasarımı yönelimi ve uygulamaları
Visual communication design orientation of Hip Hop & Rap musicand applications
  1. Tez No: 839552
  2. Yazar: ESAT BERKE VARGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ÖZTÜRK GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Müzik ve Görsel Tasarım, uzun yıllardır birbirlerini tamamlayıcı ve destekleyici alan-lar olmuşlardır. 19. Yüzyıl ile birlikte teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde müziğin fizik-sel bir ürün olarak sunulabilmesi, talep artışı ile nicelik olarak giderek artan müzik üretiminde tercih edilebilmek ve fark edilebilmek için destekleyici unsurlara ihtiyaç duyulmuştur. Bu problem tespit edilerek, dönemin tekrar oynatılabilir müzik formatı olan plakların tek tip am-balajlarını ilgi çekici şekilde sunma çözümü ortaya atılmış ve albüm kapağı konsepti ortaya çıkmıştır. Dönemsel olarak belli müzik türleri öne çıkar ve bu sebeple belli türler bölgesel ya da küresel olarak daha yüksek dinlenme sayılarına ulaşabilmektedir. Toplumsal ve küresel kül-türlerin de bu hususta güçlü etkileri olduğu söylenebilir. Kitle iletişim araçlarının gelişimi, teknoloji ve nüfus artışı gibi sebeplerle giderek daha fazla talep alan müzik endüstrisinde, öne çıkan ve revaçta olan türlerin görsel anlatıma verdiği özen de doğru orantılı olarak artmıştır. Hip Hop'ın Amerika'da 70'lerin sonunda bir altkültür olarak ortaya çıkması ve zaman içeri-sinde gösterdiği gelişimle tüm dünya üzerinde etkinlik göstererek popülerleşmesiyle birlikte dikkat çekici ve merak uyandırıcı bir etki yaratmıştır. Yeni medya ile birlikte birçok farklı kesimin ilgisini tetikleyen bu türün uluslararası üne kavuşması ve icracılarının sıkça tüketilen popüler kültür öğeleri haline gelişiyle birlikte farklı müzik türleriyle iç içe geçen Hip Hop ve Rap müzik, kültürel etkilerini coğrafyamızda da göstermeye başlamıştır. Bu çalışma, müziğin ürünleşme süreci ile birlikte Hip Hop ve Rap müziğin görsel kul-lanımını globalden lokale giderek incelemek ve görsel tasarımların bu müzik türlerindeki etki-sine dikkat çekmek amacıyla hazırlanmıştır. Yazılı, görsel ve işitsel kaynaklar incelenerek karşılaştırmalar ve değerlendirmeler yapılmış, sonucunda ulaşılan veriler genelden özele gidi-lerek aktarılmıştır. Uygulama çalışmasında, elde edilen veriler ışığında fotoğraf, kolaj, dijital illüstrasyon ve foto manipülasyon teknikleri kullanılarak Ankara'da müzik hayatını sürdür-mekte olan Hip Hop ve Rap müzik sanatçıları için albüm ve tekli kapak tasarımları oluşturul-muştur.
Özet (Çeviri)
Music and Visual Design have been complementary and supportive fields for many years. In the 19th century, thanks to the innovations brought by technology, they needed supporting elements in order to be able to present music as a physical product, to be preferred and to be noticed in music production, which was increasing in quantity with the increase in demand. By identifying this problem, the solution of presenting the uniform packaging of the records, which was the replayable music format of the period, was put forward and the concept of album cover emerged. Periodically, certain types of music shine out, and therefore a certain genre reaches higher listening numbers regionally or globally. It can also be said that social and global cultu-res also have strong effects on this issue. In the music industry, which receives more and more demand due to the development of mass media, technology and population growth, the attention given to visual expression by prominent and popular genres increases in direct pro-portion. Hip Hop's emergence as a subculture in America at the end of the 70's and its deve-lopment over time and its popularity all over the world creates a remarkable and intriguing historical process. Hip Hop and Rap music, intertwined with different music genres, begins to show its cultural effects in our geography, as this genre, which triggers the interest of many different segments, gains international fame with the new media and its performers become popular cultural items that are frequently consumed. This study has been prepared in order to examine the visual use of Hip Hop and Rap music together with the productization process of music, from global to local, and to draw attention to the effect of visual designs on this genre. By the examination of written, visual and audio sources, comparisons and evaluations were made, and the resulting data were transferred from general to specific. In the application study, album and single cover designs were created for Hip Hop and Rap music artists who continue their music life in Ankara in the light of the data obtained.