Kayaç analizi laboratuvarlarında risk etmenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in rock analysis laboratories
- Tez No: 981206
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kayaç analizi laboratuvarlarında karşılaşılan iş sağlığı ve güvenliği risk faktörleri kapsamlı şekilde değerlendirilmiştir. Laboratuvar ortamında çalışan personelin maruz kaldığı fiziksel, kimyasal, biyolojik, ergonomik ve psikososyal riskler incelenmiş; özellikle kurşun, solunabilir toz ve hidroflorik asit (HF) kaynaklı tehlikeler üzerinde durulmuştur. Çalışmada, hem kişisel maruziyet ölçümleri hem de işyeri ortam ölçümleri kullanılarak risklerin nicel boyutu ortaya konmuş, elde edilen veriler ön tehlike analizi (PHA) ve olay ağacı analizi (ETA) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda, laboratuvarlarda meydana gelebilecek olası iş kazaları ve meslek hastalıklarına yol açabilecek senaryolar modellenmiş ve bu senaryoların gerçekleşme olasılıkları hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, kayaç analizi laboratuvarlarının yüksek riskli işyerleri arasında yer aldığını ve maruziyetlerin kontrol altına alınması için etkin mühendislik önlemleri, uygun kişisel koruyucu donanım kullanımı ve düzenli iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin zorunlu olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonunda, laboratuvarlarda güvenli çalışma koşullarının sağlanmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, occupational health and safety risk factors in rock analysis laboratories were comprehensively evaluated. The physical, chemical, biological, ergonomic, and psychosocial risks to which laboratory staff are exposed were examined, with particular emphasis on hazards caused by lead, respirable dust, and hydrofluoric acid (HF). In the study, both personal exposure measurements and workplace environment measurements were utilized to reveal the quantitative dimension of the risks, and the obtained data were evaluated using Preliminary Hazard Analysis (PHA) and Event Tree Analysis (ETA) methods. As a result of the analyses, possible accident and occupational disease scenarios that may occur in laboratories were modeled, and their probabilities of occurrence were calculated. The findings demonstrated that rock analysis laboratories are classified as high-risk workplaces and that effective engineering controls, proper use of personal protective equipment, and regular occupational health and safety training are essential to minimize exposures. Finally, recommendations were developed to ensure safe working conditions in laboratories.