Akdağlar (Yozgat) lepidoptera faunası üzerine araştırmalar
Studies on the fauna of the lepidoptera Akdağlar (Yozgat)
  1. Tez No: 98121
  2. Yazar: MUSTAFA AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF HÜSEYİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
11 ÖZET AKDAGLAR (YOZGAT) LEPIDOPTERA FAUNASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Mustafa AKYOL Biyoloji Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2000 Danışman : Yrd.Doç.Dr.Yusuf HÜSEYİNOĞLU Bu çalışmada, Yozgat Lepidoptera. faunası araştırmalarının tarihçesi verilmiş, çalışma alam tanımlanmış ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. 10.04.1999-15.07.1999 tarihleri arasında Yozgat,Akdağlar,Akdağmadeni'nde yapılan arazi çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Toplanan 1750 örneğin incelenerek 7 familya içerisinde toplam 1 12 türe ait olduğu tespit edilmiştir. Faunistik kayıtların literatürden taranması ve bulgularda verilen bilgilerin yazılışı ile ilgili açıklamalar da belirtilmiştir. Taksonlann geçerli isimleri,taksonomik ve faunistik referanslar,erginin uçuş dönemi,nesii sayısı,habitat bilgisi,tûrierin toplandığı lokaliteler, toplama tarihi,ömek sayısı ile ilgili referanslar verilmiştir. Toplanan türlerin literatürdeki verilerle birlikte değerlendirilmesi sonucunda Yozgat'ta 139 tür olduğu tespit edilmiş;bunlar arasında 25 tür bölgede ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
M ABSTRACT : STUDIES ON THE FAUNA OF THE LEPIDOPTERA AKDA?LAR ( YOZGAT ) Mustafa AKYOL Biology Programme Afyon Kocatepe University Institute of National Science June 2000 Assoc : Yrd.Doç.Dr.Yusuf HÜSEYİNO?LU In this study, the history of the researches of the Yozgat Lepidoptera are given; the investigation area is defined and the aim of the study is explained. Information regarding studies carried out by the author in the Yozgat, Akdağlar, Akdağmadeni between the dates of 10.04.1999 and 15.07.1999 are given. 1750 specimens collected, are determined belonging to 1 12 species in 7 families. Some points regarding the way of the evaluation of the faunistical data in the literature, and the writing the text of the chapter“Results”are clarified, as well. The valid name of each taxa and faunistical references, the adult's flying season, the number of the generation, habitat, collecting localities, dates, and the number of the specimens collected of each species are given with references. After comparing the literary and the collecting data, 139 species recorded from Yozgat are evaluated. Among them, 25 species are found to be new to the fauna of Yozgat.