Bronz ve düşük karbonlu çeliğin sürtünme kaynağı ile birleştirilmesi ve parametrelerinin incelenmesi
Investigation of joining parameters of bronze to cow carbon steel by friction welding
- Tez No: 98120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ BRONZ ve DÜŞÜK KARBONLU ÇELİĞİN SÜRTÜNME KAYNAĞI İLE BİRLEŞTİRİLMESİ ve PARAMETRELERİNİN İNCELENMESİ Ümit PAYLAŞAN Metal Eğitimi Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 2000 Danışman: Doç. Dr. Adem KURT Bu çalışmada Ç 1010 çeliğin, döküm bronza sürtünme kaynağı ile birleştirilebilirliği araştırılmıştır. Çelik ve bronz numuneler 20.5 mm çapında ve 100 mm boyutlarında hazırlanarak 10 - 20 bar sürtünme basınçları ve 22 - 30 bar yığma basıncı uygulanarak 3 saniyelik sabit yığma süresinde ve 5 - 8 saniye sürtünme sürelerinde birbirlerine kaynak edilmişlerdir. Birleştirilen numunelerde ara yüzey incelemesi optik ve SEM mikroskoplarında yapılarak, temsil edici noktalar fotoğraflanmıştır. Birleştirilmiş numunelere mikro sertlik ve çekme testleri uygulanarak kaynak süresi ve sürtünme basıncının birleşmeye etkisi belirlenmiştir. Çalışma sonunda bir noktaya kadar artan basınç ve sürenin, boyutsal kısalmayı ve çekme mukavemetini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT INVESTIGATION OF JOINING PARAMETERS OF BRONZE TO COW CARBON STEEL BY FRICTION WELDING Ümit PAYLAŞAN Department of Metal Education Afyon Kocatepe University, Institute of Science and Technology June 2000 Adviser: Assoc. Prof. Dr. Adem KURT In this study, the joinability of SEA 1010 to cast of bronze by friction welding has been investigated. Samples with 20.5 mm. in diameter and with 100 mm. in length were prapared and joined by friction welding technique at the parameters of 10-20 bar friction press, 20-30 forging press for 3 seconds standard forging time and 5-8 friction time. The welding interface of the samples were analysed by optic and SEM and micrographs have been taken from the samples. Samples were then subjected to microhardnes and tensile tests where the effect of welding time to joinability has been determined. The results should that increasing the welding pressure and time also increased the tensile properties, whereas, shorter the original sample length up to some certain points.