Akut koroner sendrom hastalarında SYNTAX skoru ile lökoglisemik indeks arasındaki ilişki
Relationship between SYNTAX score and leukoglycemic index in acute coronary syndrome patients
  1. Tez No: 981210
  2. Yazar: RUKİYE GÖNEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ: Kardiyovasküler hastalıklar, dünya genelinde başlıca ölüm nedenidir ve kardiyovasküler hastalıkların insidansı giderek artmaktadır. Aterosklerozun temelinde inflamasyon yer alır. Akut koroner sendromlarda erken tanı ve risk değerlendirmesi klinik sonuçları doğrudan etkiler. Lökoglisemik indeks (LGI), lökosit ve glukoz düzeylerinden hesaplanan, kolay ve düşük maliyetli bir parametre olup koroner arter hastalık (KAH) yaygınlığını öngörmede kullanılabilinir. Bu çalışmada, LGI ile koroner arter hastalığı yaygınlığını ölçen SYNTAX skoru arasındaki ilişki değerlendirilerek, koroner arter hastalığının non invaziv olarak tahmin edilebilirliği araştırılmıştır. METOD: Veriler SPSS 25.0 kullanılarak analiz edildi. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde ile, sürekli değişkenler ise dağılıma göre ortalama ± standart sapma veya medyan şeklinde tanımlandı. Normal dağılım Shapiro-Wilk ve Levene testleriyle değerlendirildi; uygun durumlarda Student's t testi, aksi halde Mann-Whitney U testi kullanıldı. LGI ile SYNTAX skoru arasındaki ilişki Pearson korelasyon analiziyle incelendi. KAH yaygınlığını öngören faktörler lojistik ve lineer regresyon analizleriyle değerlendirildi; p<0,05 anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmaya dışlama kriterleri sonrası 552 AKS hastası dahil edilmiştir. Hastalar Grup I SYNTAX =<22 Grup II SYNTAX >22 şeklinde gruplandırıldı. Grup II'de yaş ortalaması anlamlı şekilde daha yüksektir (p<0,001). Cinsiyet, hipertansiyon, hiperlipidemi, sigara kullanımı ve aile öyküsü açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. LGI, HbA1c ve HDL düzeyleri Grup II'de Grup I'e göre daha yüksek bulunmuş ve bu farklar istatistiksel olarak anlamlıdır (p:0,02, p:0,005, p:0,037). SYNTAX skoru ile LGI, glukoz ve HbA1c düzeyleri arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır (p:0,001, p:0,001, p:0,001). Ayrıca LGI ile EF arasında negatif korelasyon izlenmiş (p<0,001). Ayrıca yapılan lineer regresyon analizinde yaş (B:0,134, p:0,000) LGI (B:0,214, p:0,002) HbA1c (B:0,0571, p:0,008) kreatinin (B:2,879, p:0,046) diyastolik kan basıncı (DKB) (B:-0,072, p:0,008) SYNTAX ile bağımsız olarak ilişkili saptandı. Son olarak orta-yüksek SYNTAX skorunu predikte eden faktörleri tespit etmek için lojistik regresyon yöntemi kullanıldı. İlk olarak, tek değişkenli analizde, LGI kullanılarak KAH yaygınlığı saptandı (OR: 1,719; %95 GA: 1,223-2,417; p:0,002) Çok değişkenli regresyon analizinde LGI, yaş, HbA1c ve kreatinin kullanıldı. Yaş, (OR: 1,020; %95 GA: 1,002-1,038; p:0,033) HbA1c, (OR: 1,385; %95 GA:1,121-1,710; p:0,002) ve LGI (OR: 1,562; %95 GA:1,045-2,334; p:0,030) bağımsız risk faktörleri olarak orta-yüksek SYNTAX skoru ile anlamlı şekilde ilişkili bulundu. SONUÇLAR: Çalışmamız, SYNTAX skoru ile lökoglisemik indeks arasındaki ilişkiyi değerlendiren literatürdeki ilk araştırmadır. LGI, inflamasyon ve metabolik stresin birleşik göstergesi olarak, koroner arter hastalığı yaygınlığını öngörmede potansiyel bir parametre olabilir. Lökoglisemik indeksin basit ve düşük maliyetli yapısı, invaziv işlem öncesi KAH yaygınlığını öngörmede klinik açıdan değerli olabilir; ancak bu bulguların doğrulanması için geniş ölçekli randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Cardiovascular diseases are the leading cause of mortality worldwide, and the incidence of coronary artery disease (CAD) continues to rise. Inflammation plays a central role in the pathophysiology of atherosclerosis, and early diagnosis and risk stratification in acute coronary syndromes (ACS) directly influence clinical outcomes. The leuko-glycemic index (LGI), calculated from leukocyte count and blood glucose levels, is a simple and cost-effective parameter with potential prognostic value in CAD. This study aimed to evaluate the relationship between LGI and the SYNTAX score, an established measure of CAD complexity, to assess the feasibility of predicting CAD severity through a non-invasive approach. METHODS: Data were analyzed using SPSS version 25.0. Categorical variables were presented as frequencies and percentages, while continuous variables were described as mean ± standard deviation or median (minimum–maximum), depending on distribution. Normality was assessed using the Shapiro-Wilk test and homogeneity of variance with the Levene test; Student's t-test was applied for normally distributed data, and the Mann-Whitney U test for non-normal distributions. The relationship between LGI and SYNTAX score was evaluated using Pearson correlation analysis. Logistic and linear regression analyses were performed to identify predictors of CAD prevalence, with p-values <0.05 considered statistically significant. RESULTS: Following exclusion criteria, a total of 552 patients diagnosed with ACS were included in the study. Patients were stratified into two groups based on SYNTAX score: Group I (SYNTAX=<22) and Group II (SYNTAX >22). The mean age was significantly higher in Group II (p<0,001). No statistically significant differences were observed between the groups in terms of gender, hypertension, hyperlipidemia, smoking status, or family history of CAD. LGI, HbA1c, and HDL levels were significantly higher in Group II compared to Group I (p:0.02, p:0.005, and p:0.037, respectively). SYNTAX score showed a significant positive correlation with LGI, glucose, and HbA1c levels (p:0.001 for all). Additionally, LGI was negatively correlated with ejection fraction (EF) (p<0.001). In the multiple linear regression analysis, age (B:0.134, p<0.001), LGI (B:0.214, p:0.002), HbA1c (B:0.0571, p:0.008), creatinine (B:2.879, p:0.046), and diastolic blood pressure (DBP) (B:–0.072, p:0.008) were independently associated with SYNTAX score. In the final step, logistic regression analysis was performed to identify the predictors of moderate-to-high SYNTAX scores. Initially, in the univariate analysis, the extent of coronary artery disease (CAD) was assessed using the Leukocyte Glucose Index (LGI) (OR: 1.719; 95% CI: 1.223–2.417; p=0.002).In the multivariate regression analysis, LGI, age, HbA1c, and creatinine were included as variables. Age (OR: 1.020; 95% CI: 1.002–1.038; p=0.033), HbA1c (OR: 1.385; 95% CI: 1.121–1.710; p=0.002), and LGI (OR: 1.562; 95% CI: 1.045–2.334; p=0.030) were found to be independent risk factors significantly associated with moderate-to-high SYNTAX scores. CONCLUSİON: This is the first study in the literature to evaluate the relationship between the SYNTAX score and the leukoglycemic index (LGI). LGI, as a combined indicator of inflammation and metabolic stress, may serve as a potential parameter for predicting the extent of coronary artery disease (CAD). Due to its simplicity and low cost, LGI may provide clinically valuable insights into CAD burden prior to invasive procedures. However, further large-scale randomized controlled trials are needed to validate these findings.