Investigating EDA2R-NIK signaling in denervation ınduced skeletal muscle response
EDA2R-NIK sinyal yolağının iskelet kasının denervasyona yanıtındaki rolünün araştırılması
  1. Tez No: 981223
  2. Yazar: SEVGİ DÖNDÜ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Skeletal muscle atrophy following denervation is a hallmark of various neuromuscular diseases and decreases quality of life. Despite its clinical importance, the molecular mechanisms underlying denervation-induced atrophy are not completely understood. This study investigates the function of the EDA2R-NIK signaling pathway in regulating early and late responses to denervation-induced muscle atrophy. Our findings revealed that denervation upregulates EDA2R-NIK signaling, leading to muscle wasting. Short-term denervation (3 days) showed that both EDA2R-KO and muscle specific NIK-KO (Myo-NIK KO) mice exhibited preserved muscle mass, reduced non-canonical NF-κB signaling, with NIK-KO additionally preventing fiber area loss and lower expression of atrophy markers (Atrogin-1, MuRF1). This protective effect was lost by day 7, suggesting that EDA2R-NIK signaling may act mainly during early stress responses. Interestingly, EDA2R KO and Myo-NIK KO mice exhibited worsened neuromuscular junction (NMJ) morphology despite preserved muscle size, indicating a dual role for this pathway in both muscle wasting and synaptic maintenance. This study reveals a novel function of EDA2R-NIK signaling at the intersection of muscle atrophy and NMJ remodeling, proposing it as a key regulator of the denervation response. Targeting the EDA2R-NIK axis may provide a therapeutic strategy to mitigate early-stage denervation atrophy. However, weakened impact in longer denervation periods highlights the importance of combinatorial approaches for chronic denervation therapeutics.
Özet (Çeviri)
Denervasyon sonucunda meydana gelen iskelet kası atrofisi, çeşitli nöromüsküler hastalıklara paralel olarak gelişmekte olup yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltır. Klinik önemine rağmen, denervasyon kaynaklı kas atrofisinin moleküler mekanizmaları tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışma, EDA2R-NIK sinyal yolağının denervasyona kısa veya uzun süre maruz kalındığında gerçekleşen kas atrofisindeki rolünü incelemektedir. Bulgularımız, denervasyonun EDA2R-NIK sinyalini artırarak kas kaybına yol açtığını göstermiştir. Kısa süreli denervasyonda (3 gün), hem EDA2R-KO hem de kas özgül NIK-KO farelerde kas kütlesinin korunduğu, alternatif NF-κB sinyalinin azaldığı gözlemlenmiş olup, Myo-NIK-KO farelerde ek olarak kas liflerinin kesit alanı kaybının önlendiği ve atrofi belirteç genlerinin (Atrogin-1, MuRF1) daha düşük seviyede ifade edildiği tespit edilmiştir. Ancak bu koruyucu etki, denervasyon süresinin 7 güne uzaması ile birlikte kaybolmuş ve EDA2R-NIK yolunun özellikle erken stres yanıtlarında etkili olduğu görülmüştür. EDA2R-KO ve Myo-NIK-KO farelerde kas ağırlığının korunmasına rağmen nöromüsküler kavşak (NMK) morfolojisinin bozulması, bu yolun hem kas atrofisi hem de sinaptik bütünlüğün sürdürülmesinde çift yönlü bir role sahip olduğuna işaret etmektedir. Bu çalışma, EDA2R-NIK sinyalinin denervasyon yanıtında kas atrofisi ve NMK rejenerasyonunun kesişim noktasında yeni bir işlevini ortaya koyarak, bu yolu kilit bir düzenleyici olarak önermektedir. EDA2R-NIK yolağının hedeflenmesi, erken dönem denervasyon atrofisinin hafifletilmesinde terapötik bir strateji sunabilir. Ancak uzun süreli denervasyonda zayıflayan etki, kronik denervasyon durumları için kombine tedavi yaklaşımlarının önemini vurgulamaktadır.