ACE2 aktivatörü diminazen aseturatın yüksek yağlı diyetle indüklenen karaciğer hasarı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the ACE2 activator diminazene aceturate on high-fat diet-induced liver injury
  1. Tez No: 981232
  2. Yazar: ŞEFİKA NUR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FATİH AYDIN, DOÇ. DR. İLKNUR BİNGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Alkole bağlı olmayan steatohepatit (NASH), alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığının (NAFLD) daha ileri ve agresif bir formu olup, fibroz ve siroza kadar ilerleyebilen geniş bir spektrum göstermektedir. Organizmada kan basıncı ve su-elektrolit dengesini düzenleyen renin-anjiotensin sisteminin (RAS) klasik yolunun aktivasyonu inflamasyon, oksidatif stres ve fibrotik değişiklikleri tetiklerken; alternatif yol ise vazodilatör, antiinflamatuar ve antifibrotik etkiler göstermektedir. Bu nedenle, RAS aktivasyonunun NAFLD/NASH'ın ileri lezyonlara progresyonunda önemli bir uyarıcı rol oynadığı düşünülmektedir. Diminazen aseturat (DIZE), anjiotensin dönüştürücü enzim 2'nin (ACE2) aktivitesini artıran antiparaziter bir ilaçtır. Bu çalışmada, Ang-II reseptör blokeri telmisartan ile ACE2 aktivatörü DIZE'nin tek başına ve kombine kullanımının NASH üzerindeki etkilerinin olası mekanizmalarla birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: 17 hafta boyunca yüksek yağlı ve yüksek kolesterollü (HFHC) diyet ile beslenen Sprague Dawley soyu erkek sıçanlara son altı hafta telmisartan (10 mg/kg/haftada beş gün; gavaj) ve/veya DIZE (15 mg/kg/haftada beş gün; i.p.) uygulanmıştır. Serumda karaciğer fonksiyon testleri, insülin direnci (IR), trigliserit (TG), total kolesterol (TC) ve RAS göstergeleri; karaciğerde ise TG, TC, hidroksiprolin (HYP), RAS mRNA ekspresyonları, prooksidan-antioksidan ve inflamatuvar göstergeler değerlendirilmiştir. Histopatolojik incelemelerle de tedavinin etkinliği belirlenmiştir. Bulgular: HFHC diyet karaciğerde TG düzeyleri, oksidatif stres ve inflamasyonda artışa, fibrotik değişiklere ve RAS aktivasyonuna neden olmuştur. Telmisartan ve DIZE tedavileri, özellikle kombine uygulandığında, insülin direnci ile serum ve karaciğer lipit profilinde belirgin azalma sağlamıştır. Prooksidan belirteçler, myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, NFκB ve HYP düzeylerinde anlamlı azalmalar, antioksidan parametrelerde ise belirgin artışlar saptanmıştır. Ayrıca, alternatif RAS yolağının aktivasyonu ile tedavi gruplarında RAS dengesi yeniden sağlanmıştır. Histopatolojik incelemelerde steatoz, fibroz ve inflamasyon skorlarında anlamlı azalmalar gözlenmiş, bu etkinin en belirgin şekilde telmisartan ve DIZE'nin kombine tedavisinde ortaya çıktığı belirlenmiştir. Sonuçlar: HFHC diyete bağlı karaciğer hasarının gelişimi oksidatif stres ve RAS aktivasyonu ile ilişkili bulunmuştur. Telmisartan ve ACE2 aktivatörü DIZE'nin tek başına veya kombine tedavisiyle alternatif RAS yolu aktive edilmiş; buna bağlı olarak oksidatif stres belirteçlerinde düzelme ve NAFLD/NASH patolojisinde gerileme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: Non-alcoholic steatohepatitis (NASH) represents a more advanced and aggressive form of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), encompassing a broad spectrum that can progress to fibrosis and cirrhosis. Activation of the classical renin-angiotensin system (RAS) pathway, which regulates blood pressure and water-electrolyte balance in the body, triggers inflammation, oxidative stress, and fibrotic alterations, whereas the alternative RAS pathway exerts vasodilatory, anti-inflammatory, and antifibrotic effects. Therefore, RAS activation is considered a key promoting factor in the progression of NAFLD/NASH to advanced lesions. Diminazene aceturate (DIZE) is an antiparasitic drug known to enhance the activity of angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2). This study aimed to evaluate the effects and possible underlying mechanisms of telmisartan, an Ang-II receptor blocker, and DIZE, an ACE2 activator, when administered individually or in combination, on NASH. Materials and Methods: Male Sprague–Dawley rats were fed a high-fat, high-cholesterol (HFHC) diet for 17 weeks. During the final six weeks, telmisartan (10 mg/kg/five days per week; gavage) and/or DIZE (15 mg/kg/ five days per week; i.p.) were administered. Serum liver function tests, insulin resistance (IR), triglycerides (TG), total cholesterol (TC), and RAS biomarkers were assessed, while hepatic TG, TC, hydroxyproline (HYP), RAS mRNA expressions, oxidative/antioxidative parameters, and inflammatory markers were measured. Histopathological evaluations were conducted to assess the efficacy of the treatment. Results: HFHC diet led to increased hepatic TG levels, oxidative stress, and inflammation, as well as fibrotic alterations and activation of RAS. Telmisartan and DIZE treatments, particularly in combination, significantly reduced insulin resistance and improved serum and hepatic lipid profiles. Marked decreases were observed in pro-oxidant markers, myeloperoxidase (MPO) activity, NFκB, and HYP levels, accompanied by notable increases in antioxidant parameters. Activation of the alternative RAS pathway restored RAS balance in treatment groups. Histopathological examinations demonstrated significant reductions in steatosis, fibrosis, and inflammation scores, with the most pronounced improvement observed in the combined telmisartan and DIZE treatment group. Conclusions: HFHC diet–induced liver injury was found to be associated with oxidative stress and RAS activation. Treatment with telmisartan and the ACE2 activator DIZE, either alone or in combination, activated the alternative RAS pathway, leading to improvements in oxidative stress parameters and regression of NAFLD/NASH pathology.