Dijitalleşme politikaları kapsamında yerel yönetim uygulamaları:Akıllı şehirler örneği
Local government applications within the scope of digitalizationpolicies: The example of smart cities
  1. Tez No: 981246
  2. Yazar: MEHMET ALİ BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler sonucu değişen bireysel, toplumsal ihtiyaçlar ve ülke ihtiyaçları neticesinde dönüşen devlet ve sosyal hayat yeni politikaları gerektirmektedir. Son yıllarda bu politikalar dijitalleşme çerçevesinde belirlenmekte, genel ve yerel yönetimlerin faaliyetleri bu düzenlemeler sonucu şekillenmektedir. Teknolojinin gelişimi ile öne çıkan yeni politikalar e-devlet, e-yönetişim, e-demokrasi, dijital belediyeler gibi kavramları ortaya çıkarmıştır. Nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşayan dünya için şehir yaşamı da dijital teknolojilerden nasibini almaktadır. Birçok büyük şehir hızlı şehirleşme, yaşlanan altyapı, sınırlı finansman ve diğer sorunlarla nasıl başa çıkılır, daha iyi nasıl yaşanabilir arayışına girdiği için tüm bu sorunlara teknoloji ile çözüm aranmaktadır. Geliştirilen dijital politikalar ile şehir yönetimlerinde de akıllı şehir uygulamalarına geçiş yapılmaktadır. Akıllı şehir uygulamalarında şehrin ihtiyaç ve sorunlarına getirilen çözüm önerileri yenilikçi ve sürdürülebilir niteliktedir. Yerelde ihtiyaçlar değiştiğinden daha hızlı, daha ucuz, daha sonuç odaklı hizmetler zorunlu hale gelmektedir. Teknolojik gelişmeler bu dönüşüme aracılık etmekte ve akıllı şehir yönetimine önemli bir katkı sağlamaktadır. Toplu taşımadan, güvenliğe, etkin iletişimden yönetişime birçok konuda akıllı şehir uygulamaları ile verimlilik artmaktadır. Dijitalleşme politikalarının yerel yönetim uygulamalarına ve akıllı şehir stratejilerine yansıyan yönlerini inceleyen çalışmaların azlığı bu araştırmayı önemli kalmaktadır. Çalışmada bu amaçla tarihsel süreç içerisinde dijitalleşme politikalarının geçirdiği seyir incelenmiş olup, bu politikalarda yerel yönetimlere ve akıllı şehir uygulamalarına yansıyan unsurlara dair çıkarımlar yapılmıştır. Ayrıca büyükşehirlerin akıllı şehir faaliyetlerinden örnekler verilmiştir. Konya İli Akılı Şehir Birimi Müdürlüğü'nde görevli uzman ve yöneticilerle yarı yapılandırılmış mülakat formu ile görüşmeler yapılarak politikalara ve akıllı şehir faaliyetlerine yansıyan yönlere ilişkin veriler toplanmıştır. Bulgulara göre; teknoloji ve dijitalleşme yerel yönetimlerde karar alma süreçlerinden hizmet sunumlarına kadar birçok konuda köklü değişikliklere yol açmıştır. Geleneksel hizmet sunumundan daha pratik daha modern bir hizmet sunumuna geçilmesini sağlamıştır. Akıllı şehir uygulamalarının gelişiminde teknoloji ve dijitalleşme alanındaki gelişimin payı büyük olmuş yaşam kalitesini ve şehir yönetimini daha verimli hale getirmiştir. Teknoloji ve dijitalleşme yerel yönetimlerde çalışanlar üzerinde iş süreçlerinde daha hızlı daha çözüm odaklı bir anlayış gelişmesini sağlarken, çalışanlar arasında teknolojideki hızlı değişim ve dönüşüme ayak uydurmada zaman zaman zorluklar yaşanmaktadır. Akıllı şehir uygulamalarından vatandaşların yararlanma düzeylerine bakıldığında ise teknolojinin erişilebilirliği ve kullanım kolaylığına bağlı olarak artarken, memnuniyet düzeyinin ise dijital okuryazarlık ve erişim farklılıklarından kaynaklı sınırlamalar haricinde akıllı şehirler uygulamalarına katılımıyla doğru orantılı arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Advances in information and communication technologies have altered individual, social and national requirements, prompting a transformation in state and social life that necessitates new policies. In recent years, these policies have been defined within the digitalisation framework, shaping the activities of general and local administrations. Concepts such as e-government, e-democracy and e-governance have emerged as a result of new policies developed through technological capabilities, as have digital municipalities at the local level. In an era where over half of the global population inhabits urban areas, the digital age has also brought significant advancements to urban life. In the context of rapid urbanisation, ageing infrastructure, limited funding, and other challenges, many large cities are seeking ways to cope and are striving to improve quality of life. Technology is being explored as a solution to these issues. In the context of the evolution of digital policies, city administrations are concurrently undergoing a transition to smart city applications. The proposed solutions for the city's needs and problems in smart city applications are innovative and sustainable. As previously stated, due to the rapid evolution of local requirements, the provision of faster, more cost-effective, and results-oriented services has become imperative. Technological developments are facilitating this transformation and making a significant contribution to smart city management. The implementation of smart city applications has been demonstrated to enhance efficiency across a wide range of domains, including public transportation, security, effective communication, and governance. The paucity of studies examining the aspects of digitalisation policies reflected in local government applications and smart city strategies renders this research significant. In this regard, the present study undertakes an examination of the course of digitalisation policies throughout history, with a view to deriving conclusions about the elements reflected in local governments and smart city applications in these policies. Examples of smart city activities in metropolitan cities are also provided. The data on the aspects reflected in policies and smart city activities was collected through semi-structured interviews with experts and managers working at the Konya Province Smart City Unit Directorate. The findings indicate that technological advancements and digitalisation have precipitated profound transformations across numerous domains, encompassing decision-making processes and service delivery within local governmental entities. This paradigm shift has precipitated a transition from conventional service delivery methodologies to more pragmatic and contemporary approaches. The advent of technology and digitalisation has been instrumental in the development of smart city applications, thereby enhancing the quality of life and optimising city management. Whilst technological advances and digitalisation have precipitated the adoption of swifter and more solution-oriented work processes among local government employees, some employees have experienced difficulties in maintaining pace with the rapid changes and transformations in technology. In the context of smart city applications, the degree to which citizens derive benefit is directly proportional to the accessibility and ease of use of technology. Conversely, satisfaction levels exhibit a direct correlation with citizen participation in smart city applications, with the exception of limitations arising from disparities in digital literacy and access.