Sanal gerçeklik (VR) ile rekreasyonel egzersiz ve spor deneyimleri: tematik bir analiz
Recreational exercise and sports experiences with virtual reality (VR): A thematic analysis
  1. Tez No: 981247
  2. Yazar: DOĞA GÖBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Hareket Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Günümüz VR teknolojileri, fiziksel aktiviteleri daha ilgi çekici ve motive edici hale getirme potansiyeliyle gerek sporun uygulamaya dönük performans alanlarında ve gerekse rekreasyonel egzersiz ve spor hizmeti sağlayıcılarının kullandığı etkinlik alanlarında geniş yer bulmaktadır. Bu yayılım, ilgili disiplinlere özgü araştırmalar yapan bilim insanlarını da içe alarak her geçen gün zenginleşen birikimli bir literatür repertuarının oluşmasına ivme katmaktadır. Güncel literatüre, kullanıcı deneyimlerini irdeleyerek katkıda bulunmayı hedef alan bu çalışmada, sanal gerçeklik (VR) teknolojileri ile rekreasyonel egzersiz ve spor deneyimlerinin tematik analizinin gerçekleştirilmesi amaç edinilmiştir. Araştırma kapsamında, İstanbul Kadıköy ilçesinde yerleşik 8'i erkek, 7'si kadın haftada iki gün VR destekli rekreasyonel egzersiz veya spor antrenmanı yapan 15 VR uygulayıcısına ulaşılmıştır. Çalışmada, nitel araştırma desenlerinden derinlemesine görüşme yöntemine başvurulmuştur. Yapılan görüşmelerde, katılımcılara araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formunda kayıtlı sorular yöneltilmiştir. Görüşmelerde elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuş, süreç verilerin kodlanmasını takiben birincil ve ikincil düzey alt temaların ve ana temanın belirlenmesi adımlarını izlemiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları, sanal gerçeklik ile rekreasyonel egzersiz ve spor deneyimlerinin tematik örüntüsünde her biri kendi bileşenleri tarafından karakterize edilen birincil düzey on alt temayı gün yüzüne çıkarmıştır. Bunlar sırasıyla; VR teknolojilerinin yaşamdaki anlamı, VR ile ilk egzersiz ve spor deneyiminin hissettirdikleri, serbest zamanlarda spor yapmanın ifade ettikleri, VR teknolojilerini kullanmayı teşvik eden ilk deneyimlerin şekillenmesi, VR teknolojilerinin sportif performansı etkilediği yönler, VR teknolojilerinin günlük sorunlar ile başa çıkma durumlarına etkisi, VR teknolojilerinin yaşam kalitesine etkisi, VR teknolojilerinin geleceğin egzersiz ve spor modellerini değiştirme potansiyeli, iş çevrelerinde VR teknolojilerine yaklaşım ve VR egzersizlerine devam niyetidir.
Özet (Çeviri)
With their potential to make physical activities more engaging and motivating, contemporary VR technologies are gaining widespread acceptance in both the practical performance areas of sports and the activity areas used by recreational exercise and sports service providers. This expansion, incorporating scholars conducting research specific to the relevant disciplines, is accelerating the formation of an ever-expanding body of literature. This study, which aims to contribute to the current literature by examining user experiences, aims to conduct a thematic analysis of recreational exercise and sports experiences using virtual reality (VR) technologies. As part of the research, 15 VR practitioners, comprising eight men and seven women, residing in the Kadıköy district of Istanbul, who engage in VR-assisted recreational exercise and sports training two days a week, were contacted. The study employed in-depth interviews, a qualitative research design. During the interviews, participants were asked questions recorded on a personal information form and a semi-structured interview form, both developed by the researcher. The data obtained from the interviews were subjected to descriptive and content analysis. The process involved coding the data and identifying primary and secondary subthemes and main themes. The results of the present study revealed ten primary subthemes, each characterized by its distinct components, within the thematic pattern of recreational exercise and sports experiences utilizing virtual reality. These are; the meaning of VR technologies in life, the feelings of the first exercise and sports experiences with VR, the expressions of doing sports in free time, the formation of the first experiences that encourage the use of VR technologies, the aspects in which VR technologies affect sports performance, the effect of VR technologies on coping with daily problems, the effect of VR technologies on quality of life, the potential of VR technologies to change the exercise and sports models of the future, the approach to VR technologies in business environments, and the intention to continue VR exercises.