Artık alanların cep parklarına dönüştürülmesi: İstanbul'daki karaköy ve moda örneği
The transformation of leftover spaces into pocket parks: Karakoy and moda cases in İstanbul
- Tez No: 981298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, hızla kentleşen şehirlerde, özellikle İstanbul'da, artık alanların yeniden değerlendirilmesinde cep parklarının rolünü ve önemini incelemektedir. Sanayi Devrimi'nden bu yana, kent nüfusları önemli ölçüde artmış, bu da plansız kentleşmeye ve kentsel açık alan ihtiyacının giderek artmasına yol açmıştır. Küçük ölçekli ve minimum alan gereksinimi olan cep parkları, yoğun kent dokusu içinde toplumsal etkileşimi destekleyerek ekolojik ve sosyal faydalar sunan değerli bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Kentsel artık alanlar; kullanılmayan, az kullanılan veya şehir içinde göz ardı edilen alanları ifade eder. Bu nedenle hem cep parkları hem de artık alanlar marjinal ve ihmal edilmiş kentsel boşlukları kapsadıkları için önemli benzerlikler gösterir. Cep parkları, bu artık alanların işlevsel ve erişilebilir yeşil alanlara dönüştürülmesiyle yeniden değerlendirilmesini temsil eder. Ancak tüm tasarım kararları, her zaman toplumun özgün ihtiyaçlarını ya da ekolojik gereksinimleri karşılamayabilir. Bu çalışma, kentsel artık alanların katılımcı yaklaşımlarla cep parklarına dönüştürülme potansiyelini araştırmakta ve bu dönüşümün kamusal yaşam üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, çalışmanın amacını, kent dokusu ve tasarım ilkeleriyle ilgili literatürü, küresel ve yerel örnekleri, Karaköy ve Moda'da yapılan saha araştırmalarını, yöntemi ve model önerisini kapsayan yedi bölümden oluşmaktadır. İstanbul'dan elde edilen veriler, artık alanların dönüştürülme potansiyelini ve süreçte topluluk katılımının önemini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu tez, gelecekteki cep parkı projelerine rehberlik edecek bir model sunarak, küçük ölçekli ve topluluk temelli müdahalelerin kapsayıcı ve sürdürülebilir kentsel çevreler oluşturmadaki değerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role and significance of pocket parks in re-evaluating underutilized spaces in rapidly urbanizing cities, with a focus on Istanbul. Since the Industrial Revolution, urban population growth has led to unplanned development and an increased demand for open urban spaces. Pocket parks small urban green spaces with minimal spatial requirements offer a valuable solution by supporting community interaction and delivering ecological and social benefits in dense environments. Urban leftover spaces refer to unused, underutilized, or overlooked areas within cities. Therefore, there are notable similarities between leftover spaces and pocket parks, as both involve marginal or neglected urban spaces. Pocket parks represent the adaptive reuse of leftover spaces, transforming them into functional, accessible green areas. However, despite their potential, not all design decisions address the specific needs of the community or ecological concerns. This study investigates whether leftover spaces can be repurposed into pocket parks through participatory approaches and examines how such conversions can enhance public life. The research is structured into seven chapters, covering the study's objectives, literature on urban fabric and design principles, global and local case studies, field surveys in Karaköy and Moda, methodology, and a model proposal. Data from Istanbul is analyzed to assess the potential of converting leftover spaces and to underscore the importance of community involvement in the process. Ultimately, this thesis offers a model for planners and designers to guide future pocket park projects, emphasizing the value of small-scale, community-driven interventions in fostering inclusive and sustainable urban environments.