Dijital medya kullanılmasında sosyal kaygının etkisi: Gençler üzerine bir araştırma
The effect of social anxiety on digital media use: A study on young people
- Tez No: 981308
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZODAŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital medya kullanımının gençler üzerindeki etkisini, özellikle sosyal kaygı bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bireyler arası iletişimde yaşanan sorunlar, dijital platformların yükselişiyle birlikte farklı biçimlerde ortaya çıkmakta ve genç bireylerin psikososyal gelişiminde önemli izler bırakmaktadır. Araştırma, iletişim kaygısı ve sosyal anksiyete bozukluğu kavramları etrafında şekillenerek, bireyin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışmaktadır. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerin dijital etkileşim biçimleri, bu etkileşimlerin akademik başarı üzerindeki yansımaları ve sosyal medya kaynaklı psikolojik etkiler derinlemesine ele alınmaktadır. Sosyal medyanın sağladığı imkânların, bireyin iletişim kurma biçimini kolaylaştırırken aynı zamanda bazı psikolojik sorunları da beraberinde getirdiği görülmüştür. Genç bireyler özelinde yapılan değerlendirmelerde, dijital platformlarda geçirilen sürenin artmasının sosyal izolasyon duygularını tetikleyebileceği, yüz yüze iletişim becerilerini sınırlayabileceği ve sosyal kaygıyı artırabileceği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bireyin dijital ortamda sunmak zorunda hissettiği ideal benlik algısı, gerçek kimlik ile sanal kimlik arasında bir çatışma yaratarak kaygı düzeyini daha da artırmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular, sosyal medya kullanımı ile sosyal kaygı arasında anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu ortaya koymakta; bu durum, dijital medyanın psikolojik boyutlarının daha bütüncül ve disiplinlerarası bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Çalışmada, gençlerin sosyal medya kullanımı sırasında karşılaştıkları kaygı türleri sınıflandırılmış, sosyal medya kaygısı, sosyal anksiyete bozukluğu ve internet bağımlılığı gibi kavramlar, psikolojik ve bilişsel temelleriyle birlikte analiz edilmiştir. Verilerin analizinde nicel yöntemler kullanılarak öğrencilerin sosyal kaygı düzeyleri ile dijital medya etkileşimleri arasındaki korelasyonlar istatistiksel olarak test edilmiştir. Bu bağlamda çalışma, kişilerarası iletişim sürecinde genç bireylerin dijital medya kullanımında karşılaştıkları risklerin fark edilmesine katkı sunmakta ve gençlerin daha sağlıklı dijital iletişim ortamlarına yönlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Dijital medya ve sosyal kaygı ekseninde yürütülen bu araştırma, özellikle genç bireylerin gelişimsel ihtiyaçları ile dijital medya pratikleri arasında kurulan ilişkinin, modern toplumun iletişim kültürünü yeniden şekillendirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of digital media use on young people, particularly in the context of social anxiety. Problems in interpersonal communication have emerged in different forms with the rise of digital platforms and have left significant traces on the psychosocial development of young individuals. The research is structured around the concepts of communication anxiety and social anxiety disorder, seeking to explain the relationship between an individual's social media usage habits and their anxiety levels. In particular, the digital interaction patterns of adolescents, the reflections of these interactions on academic achievement, and the psychological effects stemming from social media are examined in depth. It has been observed that while the opportunities provided by social media facilitate the individual's communication style, they also bring certain psychological problems. In assessments conducted specifically on young individuals, it has been observed that increasing the time spent on digital platforms can trigger feelings of social isolation, limit face-to-face communication skills, and increase social anxiety. At the same time, the ideal self-image that individuals feel compelled to present in the digital environment creates a conflict between their real identity and their virtual identity, further increasing their anxiety levels. The findings of the study reveal a significant relationship between social media use and social anxiety; this situation indicates that the psychological dimensions of digital media need to be evaluated with a more comprehensive and interdisciplinary approach. The study classified the types of anxiety young people encounter while using social media and analyzed concepts such as social media anxiety, social anxiety disorder, and internet addiction, along with their psychological and cognitive foundations. Quantitative methods were used in the analysis of the data to statistically test the correlations between students' levels of social anxiety and their digital media interactions. In this context, the study contributes to the recognition of the risks young individuals encounter in their use of digital media in the interpersonal communication process and points to the need to guide young people towards healthier digital communication environments. Conducted within the framework of digital media and social anxiety, this research reveals that the relationship established between the developmental needs of young individuals and their digital media practices reshapes the communication culture of modern society.