Göçmenlik ve film deneyimine fenomenolojik bir yaklaşım: Dedemin insanları filmi
A phenomenological approach to migration and film spectatorship: My grandfather's people
- Tez No: 981317
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu tez, göçmenlik ve film seyir deneyimini bireyin yaşantısal, bedensel ve duygusal katmanlarında üretilen anlamların bir bütünü olarak ele almaktadır. Çalışma, Dedemin İnsanları filmi üzerinden film ile yaşanmış deneyim arasındaki ilişkiyi göçmenlik bağlamında incelemiş ve bu ilişkiyi üç temel izlek üzerinden yapılandırmıştır: film öncesinde göçmenlik deneyimlerine ilişkin anlatılar ve anımsamalar, filmin kendine ait deneyim alanı ve film seyir süreci ile sonrasında üretilen anlamlar. Bu üç alan karşılıklı etkileşimleri içinde çözümlenmiş; bulgular, kuramsal tartışmalarla birlikte bütünlüklü bir çerçevede değerlendirilmiştir. Yorumlayıcı Fenomenoloji metodolojisine göre tasarlanan araştırma kapsamında, farklı göçmen kuşaklardan yirmi beş katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmış; elde edilen veriler tümevarımsal tematik yönelim ve çift-yorumlama tekniğiyle analiz edilmiştir. İlk olarak, film öncesi göçmenlik deneyimlerine ilişkin anlatılardan on iki tema elde edilmiştir; bu temalar kuşaklararası aktarımın eksiltili halleri, dil, aidiyet ve kimlik algıları, göç yolculuğunun zorlukları, yeni yerde yaşam kurma pratikleri ile kültürel süreklilik arayışları etrafında şekillenmiştir. İkinci olarak, filmin deneyimsel boyutu değerlendirilmiş; filmin, geçmişle bağ kurmayı ve deneyim ufkunu dönüştürmeyi mümkün kılan fenomenolojik bir karşılaşma alanı olarak kurulduğu ortaya konmuştur. Seyir ortamı ve paylaşım biçimlerinin, duygular ve anlamlandırma pratikleri üzerindeki etkileri analize dâhil edilmiştir. Üçüncü olarak ise film sonrası üretilen anlamlar, nostalji ve duygulanım, aidiyet ve kimlik, kopuş, yolculuk ve yeniden köklenme, geçmişle bağ ve kuşaklararası süreklilik eksenlerinde on beş tema çerçevesinde somutlaşmıştır. Katılımcı anlatılarında, seyircilerin filmi kendi anıları, bedensel duyumsamaları ve kimlikleri aracılığıyla yeniden anlamlandırdıkları bulgulanmıştır. Bu çalışma, film öncesi yaşantılar, filmin deneyim alanı, seyir süreci ve film sonrası anlam üretimini içeren bütüncül fenomenolojik bir yaklaşım aracılığıyla film deneyiminin incelenmesine metodolojik düzeyde katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis approaches migration and the film experience as a whole of meanings generated in the individual's experiential, bodily, and emotional layers. The study examines the relationship between the film and lived experience in the context of migration through the film My Grandfather's People (Dedemin İnsanları) and structures this relationship through three main trajectories: narratives and memories related to migration experiences before the film, the film's own experiential space, and the meanings emerging during and after the film spectatorship process. These three domains were analyzed in their mutual interactions, and the findings were evaluated within a comprehensive theoretical framework.Within the methodological design of Interpretative Phenomenology, in-depth interviews were conducted with twenty-five participants from different migrant generations. The data were analyzed through an inductive thematic orientation and the principle of double hermeneutics. First, twelve themes concerning pre-film migration experiences emerged, including the fragmented transmission of memory across generations, language, perceptions of belonging and identity, the difficulties of migration journeys, practices of rebuilding life in a new place, and the search for cultural continuity.Second, the experiential dimension of the film was examined, revealing that the film functions as a phenomenological encounter that reconnects the past and reshapes the horizon of experience. The effects of the screening environment and modes of shared spectatorship on emotions and meaning-making were explored.Third, post-film interpretations emerged fifteen themes across the axes of nostalgia and affectivity, belonging and identity, rupture, journey and re-rooting, connection with the past, and intergenerational continuity. Participant narratives revealed that spectators reinterpreted the film through their own memories, bodily sensations, and identities. This study contributes to the examination of film experience at a methodological level through a holistic phenomenological approach that encompasses pre-film experiences, the film's experiential domain, the spectatorship process, and post-film meaning-making.