Fen öğretiminde PhET simülasyon uygulamalarının kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' perspectives on the use of PhET simulation applications in science education
  1. Tez No: 981316
  2. Yazar: HACER RONİDA ÖZBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Fen Bilimleri öğretmenlerinin PhET simülasyon uygulamalarının kullanımına yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile veri toplanması yapılan nitel bir çalışmadır. Örneklem grubunu Mersin ilindeki özel okullarda görev yapan Fen Bilimleri öğretmenleri oluşturmaktadır. Öğretmenlerle yapılan görüşmeler araştırmacı tarafından yazılı olarak kaydedilmiş, elde edilen veriler içerik analiziyle çözümlenerek katılımcıların ifadeleri kodlanarak temalar oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre, PhET simülasyonlarının, öğrencilerin kavramsal anlamalarını kolaylaştırdığı, motivasyonlarını arttırdığı ve derse aktif katılımlarını sağladığı tespit edilmiştir. Özellikle“Enerji”ve“Enerji Dönüşümleri”konularında, PhET simülasyonlarının soyut kavramları görselleştirme açısından etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, simülasyonların tek başına yeterli olmadığı, deneyler ve günlük yaşam örnekleriyle desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, teknolojik altyapı eksiklikleri ve öğretmenlerin kısmen yetersiz hissetmeleri, uygulamanın verimliliğini sınırlandıran unsurlar arasında görülmüştür. Sonuç olarak, PhET simülasyonlarının Fen Bilimleri derslerinde kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısını artırmada, soyut kavramları anlamada ve kalıcı öğrenme sağlamada etkili bir yöntem olduğu tespit edilmiştir. Ancak öğretmenlerin bu araçlardan daha etkin yararlanabilmesi için hizmet içi eğitimlerin artırılması ve okulların teknolojik altyapılarının güçlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the opinions of Science teachers regarding the use of PhET simulation applications in science education. The research was conducted using a qualitative design, and data were collected through semi-structured interview forms developed by the researcher. The study group consisted of Science teachers working in private schools in Mersin, Türkiye. The interviews were transcribed and analyzed using content analysis, during which the participants' statements were coded and organized into themes. According to the findings, PhET simulations facilitate students' conceptual understanding, increase their motivation, and promote active participation in class. In particular, for the topics of“Energy”and“Energy Transformations,”PhET simulations were found to be effective in visualizing abstract scientific concepts. However, the study also revealed that simulations alone are not sufficient; they should be supported with experiments and real-life examples to enhance learning outcomes. Moreover, limitations such as inadequate technological infrastructure and teachers' partial lack of self-efficacy were identified as factors reducing the efficiency of implementation. In conclusion, the use of PhET simulations in Science courses was found to be an effective method for improving students' academic achievement, conceptual understanding, and retention of knowledge. Nonetheless, the study emphasizes the need to strengthen technological infrastructure in schools and to provide more in-service training opportunities to enable teachers to make more effective use of these digital tools.