Secondary school students' engagement in english language classes
Ortaokul öğrencilerinin ingilizce dersine katılımı
- Tez No: 981320
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören bir grup ortaokul öğrencisinin çeşitli değişkenlere bağlı olarak İngilizce dil derslerindeki katılım düzeylerini karma yöntem araştırma modeliyle incelemektir. Öğrencilerin katılım düzeyleri bilişsel katılım, sosyal katılım ve duyuşsal katılım olmak üzere katılımın üç boyutu açısından incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, ortaokulda İngilizce öğrenen öğrencilerin katılım düzeylerinde cinsiyet, sınıf düzeyi ve İngilizce dersi başarı puanı değişkenlerine bağlı olarak anlamlı farklılıklar olup olmadığı sorusuna da yanıt aranmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı da İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerinin katılımları hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Nicel veriler Oruç ve Demirci (2020) tarafından geliştirilen Yabancı Dil Dersi Katılım Ölçeği kullanılarak 649 ortaokul öğrencisinden, nitel veriler ise araştırmacı tarafından ölçek doğrultusunda tasarlanan yarı yapılandırılmış görüşme soruları aracılığıyla gönüllü beş İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Öğrencilerin ölçeğe verdiği yanıtları analiz etmek için SPSS ve öğretmenlerin görüşme sorularına verdiği yanıtları incelemek için içerik analizi kullanılmıştır. Nicel sonuçlar, ortaokul öğrencilerinin katılım düzeyinin orta ile yüksek düzey arasında olduğunu göstermiştir. Duyuşsal katılım düzeyinin diğer boyut düzeylerinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, 5. sınıf öğrencileri ve kız öğrencilerin en fazla katılım gösteren gruplar olduğu saptanmıştır. Katılım düzeyinin İngilizce dersi başarı puanını da yordadığı açığa çıkarılmıştır. Öte yandan, öğretmenlerle yapılan görüşmeler, öğrenci katılımını engelleyebilecek bazı sorunları ortaya koymuştur. Öğretmenler tarafından öğrencilerin İngilizce derslerine katılımını artırmak için bazı önerilerde bulunulmuştur. Bu öneriler, alanyazınla desteklenilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore a group of secondary school students' engagement level in English language classes in relation to different variables in a state secondary school in the Central Anatolia region by means of a mixed method research model. The engagement levels of students were investigated according to the three aspects of engagement: cognitive engagement, social engagement and affective engagement. The study also sought an answer to the question as to whether there are significant differences in the secondary school EFL students' engagement levels depending on gender, grade level and English language course achievement score. Another objective of the study is to reveal English language teachers' opinions about their students' engagement. The quantitative data were collected from 649 secondary school students by using the Language Learner Engagement Scale developed by Oruç and Demirci (2020), and the qualitative data were collected from five volunteer English teachers via semi-structured interview questions designed by the researcher in line with the scale. SPSS was used to analyse students' responses to the scale, and content analysis was utilised to examine teacher responses to the interview questions. The quantitative results demonstrated that the secondary school students' engagement level ranged from moderate to high level. The level of the affective engagement was found to be higher than the other dimension levels. Additionally, 5th graders and female students were found to be the most engaged groups. It was also uncovered that engagement level predicted the English language course achievement score. On the other hand, teacher interviews revealed some problems that may hinder student engagement. Some suggestions were made by the teachers to raise students' engagement in English language classes. These suggestions were discussed with the support of the literature.