Identification of attitudes of teachers and students towards technology use in secondary school EFL classes
Ortaokul İngilizce derslerinde teknoloji kullanımına yönelik öğretmen ve öğrencilerin tutumlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 870377
  2. Yazar: KEFEE OMAR RASHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Erbil kentindeki Barz Özel Okulu ve Fakhir Mergasori Devlet Okulu'ndaki dil sınıflarında öğrenci ve öğretmenlerin teknoloji kullanımına yönelik tutumlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve nicel metodolojileri birleştiren karma bir yöntem yaklaşımı kullanan çalışma, farklı eğitim ortamlarında Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) sınıflarında teknoloji kullanımını çevreleyen algıların incelikli bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Eğitime teknoloji entegrasyonu konusunda öğrenci ve öğretmen tutumları hakkında bilgi toplamak için özel ve devlet okulları arasında eşit olarak bölünmüş yüz elli öğrenciye ve yirmi öğretmene anket uygulanmıştır. Bulgular, devlet okullarındaki öğretmenlerin teknolojinin değerini ve öğrenci başarısı için önemini kabul etmelerine rağmen, teknolojiyi öğretim uygulamalarına etkili bir şekilde entegre etme konusundaki güvenlerini ve yeteneklerini korumak için daha fazla mesleki gelişime ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, birçok özel okul öğretmeni teknolojik kaynaklara kolay erişim ve eğitimlerinde teknolojiyi kullanmaya hazır olduklarını göstermektedir. Bununla birlikte, teknoloji tabanlı dersler için en uygun zamanın ayrılması ve teknolojinin dil öğretim programlarına entegrasyonunun genel önemi ile ilgili zorlukların hala ele alınması gerekmektedir. Öğrenci yanıtları, özel okul ortamlarında teknoloji kullanımına yönelik genel olarak olumlu bir tutum ortaya koymaktadır, ancak kayda değer bir kısmı bu entegrasyonu ya sönük ya da gereksiz olarak görmektedir. Devlet okulu öğrencileri, öğrenmeyi ve katılımı artırmada teknoloji kullanımının faydalarına açık olmakla birlikte, eğitim çıktılarını geliştirmek için stratejik entegrasyonu vurgulayarak teknoloji kullanımına dengeli bir yaklaşımın önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, Erbil'deki kamu ve özel eğitim sektörleri arasındaki teknoloji entegrasyonu farklılıklarının altını çizmektedir. Ayrıca öğretmen eğitiminde iyileştirilmesi gereken alanları ve farklı öğrenci tercihlerini karşılamak ve öğrenme deneyimlerini optimize etmek için sınıflarda teknolojinin doğru kullanımına yönelik dengeli ve stratejik bir yaklaşıma duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the attitudes of students and teachers towards technology use within language classrooms at Barz Private School and Fakhir Mergasori Public School in Erbil, Iraq. Utilizing a mixed-method approach, combining qualitative and quantitative methodologies, the study aims to provide a comprehensive understanding of the attitudes towards technology use in English as a Foreign Language (EFL) classes across different educational settings. One hundred fifty students were surveyed, evenly divided between private and public schools, along with twenty teachers to gather insights into student and teacher perspectives on technology integration into education. Findings suggest that while teachers in public schools recognize the value of technology and its importance for student success, more professional development is needed to maintain their confidence and ability to integrate technology into their teaching practices effectively. Conversely, many private school teachers demonstrate easy access to technological resources and a readiness to employ technology in their instruction. However, challenges still need to be addressed regarding the optimum time allocation for high tech-based lessons and the overall importance of technology integration into language teaching programs. Student responses reveal a generally positive attitude towards technology use in private school settings, albeit with a notable fraction viewing this integration as either uninspiring or unnecessary. Public school students, while open to the benefits of technology use in enhancing learning and engagement, highlight the importance of a balanced approach to technology use, emphasizing strategic integration to enhance educational outcomes. This study underscores the differences in technology integration between the public and private educational sectors in Erbil. It also highlights areas for improvement in teacher training and the need for a balanced, strategic approach to the proper use of technology in classrooms to cater to diverse student preferences and optimize learning experiences.