Revizyon septorinoplastide skar dokusunun histopatolojik incelenmesi
- Tez No: 981337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÖDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Septorinoplasti, burun fonksiyonlarını iyileştirmek ve estetik görünümü düzeltmek amacıyla sıklıkla uygulanan cerrahi bir işlemdir. Optimal cerrahi sonuçların elde edilebilmesi için nazal anatomisinin, özellikle doku planları ve bağ yapılarının karmaşık organizasyonunun iyi anlaşılması, uygun cerrahi tekniklerin titizlikle uygulanması ve estetik prensiplere sadık kalınması gereklidir. Revizyon septorinoplasti ise, önceki cerrahilere bağlı olarak oluşan skar dokuları ve bozulmuş anatomik yapı nedeniyle cerrah açısından daha zorlu bir süreçtir. Revizyon rinoplastiye en sık neden olan deformitelerden biri Pollybeak deformitesidir; genellikle supratip bölgede aşırı doku birikimiyle karakterizedir. Skar dokusu oluşumunu azaltmaya yönelik çeşitli cerrahi teknikler geliştirilmiş olsa da, bu dokuların histopatolojik özellikleri literatürde yeterince tanımlanmamıştır. Bu çalışmada, revizyon septorinoplasti uygulanan hastalarda önceki cerrahiye sekonder gelişen skar dokusunun histopatolojik içeriğinin incelenmesi ve elde edilen bulguların klinik ve cerrahi değişkenlerle olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, Mart 2024 - Aralık 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda kapalı teknikle revizyon septorinoplasti ameliyatı uygulanan 30 hasta dahil edilmiştir. Operasyon sırasında elde edilen skar dokuları Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarlarına teslim edilerek, histokimyasal ve immünohistokimyasal boyalar ile boyanmış ve skar dokusunun içeriği ortaya konmuştur.Bulgular: Çalışmaya toplam 30 hasta dâhil edilmiş olup, olguların %70'i kadın, %30'u erkekti. Histopatolojik incelemelerde her iki cinsiyette en baskın yapı fibrotik bağ dokusu olup, oranlar arasında anlamlı fark izlenmedi (p>0.05). Irksal, greft tipi (kostal, konkal, diced/kırılmış), eşlik eden hastalıklar, enfeksiyon öyküsü ve sigara kullanımı gibi değişkenlere göre yapılan karşılaştırmalarda fibrotik, kıkırdak ve yağ dokusu oranları ile kolajen tip 1 ve 3 ekspresyonu, kas doku varlığı, PMNL infiltrasyonu ve kondroitin sülfat boyanması açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Ancak enfeksiyon öyküsü olan grupta yağ doku oranında anlamlı bir azalma (p=0.021) ve kas dokusu varlığında artış (p=0.048) gözlendi. Histokimyasal boyamalarda, fibrotik alanlarda yoğun ve düzensiz tip I kolajen birikimi, bazı örneklerde tip III kolajenin sınırlı ekspresyonu ve kıkırdak grefti çevresinde reaktif fibrozis gözlemlendi. Ayrıca, dejeneratif ve kalsifiye kıkırdak alanlarında zayıf ve düzensiz boyanma paterni izlendi.Sonuç: Revizyon septorinoplasti hastalarında skar dokusunun histopatolojik yapısı; cinsiyet ve ırk gibi sabit biyolojik değişkenlerden bağımsız olup, greft kullanımı, enfeksiyon öyküsü, sigara ve eşlik eden hastalıklar gibi klinik faktörlerden anlamlı düzeyde etkilenmektedir. Özellikle kostal ve konkal greftlerin kolajen ekspresyonunu artırması, enfeksiyonun yağ dokusu kaybı ve kas artışı ile ilişkili olması, sigara kullanımının fibrozisi tetiklemesi ve ezilmiş greftlerin inflamatuar yanıtı etkilemesi dikkat çekici bulgulardır. Bu veriler, rinoplasti sonrası skar oluşumunun çok faktörlü bir süreç olduğunu ve bireyselleştirilmiş cerrahi planlamanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Septorinoplasty is a widely performed surgical procedure aimed at improving nasal function and achieving aesthetic refinement. Achieving optimal results requires a deep understanding of nasal anatomy, particularly the complex structure of tissue planes and ligaments, along with precise surgical technique and adherence to reconstructive and aesthetic principles. Revision septorhinoplasty presents additional challenges due to distorted anatomy and the presence of scar tissue from previous surgeries. One of the most frequent complications leading to revision is the development of the Pollybeak deformity, typically caused by excessive supratip tissue accumulation. Despite various surgical approaches aiming to minimize scar formation, the histopathological composition of postoperative scar tissue in these cases remains inadequately characterized. This study aims to analyze the histopathological features of scar tissue observed in patients undergoing revision septorhinoplasty and to investigate how these findings vary in relation to clinical and surgical variables.Materials and Methods: This prospective study included 30 patients who underwent revision septorhinoplasty surgery with a closed technique at the Department of Ear, Nose and Throat, Ege University Faculty of Medicine Hospital between March 2024 and December 2024. The scar tissues obtained during the operation were delivered to the Research Laboratories of the Department of Histology and Embryology, Ege University Faculty of Medicine, and stained with histochemical and immunohistochemical stains to reveal the content of the scar tissue.Results: A total of 30 patients were included in the study, 70% of the cases were female and 30% were male. In histopathological examinations, the most dominant structure in both genders was fibrotic connective tissue, and no significant difference was observed between the rates (p>0.05). In comparisons made according to variables such as race, graft type (costal, conchal, diced/fractured), concomitant diseases, history of infection and smoking, no statistically significant difference was found in terms of fibrotic, cartilage and adipose tissue rates, collagen type 1 and 3 expression, muscle tissue presence, PMNL infiltration and chondroitin sulfate staining (p>0.05). However, a significant decrease in the adipose tissue rate (p=0.021) and an increase in the presence of muscle tissue (p=0.048) were observed in the group with a history of infection. In histochemical staining, dense and irregular type I collagen accumulation in fibrotic areas, limited expression of type III collagen in some samples and reactive fibrosis around the cartilage graft were observed. Additionally, a weak and irregular staining pattern was observed in degenerative and calcified cartilage areas.Conclusion: The histopathological structure of scar tissue in revision septorhinoplasty patients is independent of fixed biological variables such as gender and race, and is significantly affected by clinical factors such as graft use, history of infection, smoking, and concomitant diseases. In particular, the fact that costal and conchal grafts increase collagen expression, that infection is associated with loss of fat tissue and muscle gain, that smoking triggers fibrosis, and that crushed grafts affect the inflammatory response are noteworthy findings. These data reveal that scar formation after rhinoplasty is a multifactorial process and that individualized surgical planning is important.