Kadın cinayetleri faillerinin karanlık üçlü kişilik özellikleri, kadınlara yönelik tutumları ve şiddet sorumluluğu bağlamında incelenmesi
Examination of the dark triad personality traits, attitudes towards women, and responsibility for intimate partner violence among female homicide offender
- Tez No: 981345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİDE GÜLİZ KOLBURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yapılan araştırmada kadın cinayeti faillerinin karanlık üçlü kişilik özellikleri, kadınlara yönelik tutumları ve yakın ilişkilerde şiddet sorumluluğu incelenmiştir. Araştırmamız; nicel kısmı için ilişkisel tarama nitel kısmı için ise tematik analiz yöntemleri kullanılarak tasarlanmış karma bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi; Adalet Bakanlığı Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Marmara 7 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Marmara 3 No'lu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Marmara 1 No'lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Metris 2 No'lu T ve R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 82. Maddesi kapsamında kadın cinayeti suçundan cezasını halihazırda infaz etmekte olan hükümlü erkeklerdir. Amaçlı örnekleme yoluyla örnekleme ulaşılmıştır. Araştırmaya 51 kişi katılmıştır. Çalışmada;“Demografik Bilgi Formu”,“Karanlık Üçlü Kişilik Ölçeği”,“Kadınlara Yönelik Tutum Ölçeği”,“Yakın İlişkilerde Şiddet Sorumluluğu Ölçeği”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma süreci anket uygulama ve yüz yüze bireysel görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 27 programı, nitel verilerin analizinde ise 6 tema ve bu temaların içerdiği kodların detaylı olarak incelendiği tematik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçları; subklinik psikopatinin kadınlara yönelik olumsuz tutumun yordayıcısı olduğu, makyavelizmin şiddeti kabul etme ve partneri suçlamayı anlamlı ve pozitif yönde yordadığı, narsisizm puanları ile partneri suçlama arasında düşük düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiş, ancak narsisizmin partneri suçlama düzeyini anlamlı biçimde yordamadığı, makyavelizm ve narsisizmin birlikte partneri suçlama davranışını yordamada anlamlı bir model oluşturduğu, kadınlara yönelik tutum ile yakın ilişkilerde şiddet sorumluluğu arasındaki ilişkiye dair, partneri suçlama ve dışsal faktörleri suçlama değişkenleri birlikte ele alındığında, kadınlara yönelik tutumları anlamlı düzeyde yordadığı yönünde veriler elde edilmiştir. Araştırmanın nitel sonuçlarını oluşturan 6 tema ise; ilgili literatür ve araştırmamızın nicel sonuçları ile birlikte değerlendirilmiştir. Sonuçlar, alandaki diğer araştırma bulgularıyla tartışılmış, ileride yapılabilecek benzer araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuş ve çalışmanın sınırlılıkları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the dark triad personality traits, attitudes towards women, and responsibility for violence in intimate relationships among perpetrators of femicide. The research adopts a mixed-methods design, utilizing relational screening for the quantitative component and thematic analysis for the qualitative component. The study sample consists of convicted male inmates currently serving sentences under Article 82 of the Turkish Penal Code No. 5237 for femicide. These individuals are held in correctional facilities affiliated with the Directorate General of Prisons and Detention Houses of the Ministry of Justice, specifically: Marmara No. 7 Type L Closed Prison, Marmara No. 3 Type L Closed Prison, Marmara No. 1 Closed Prison, and Metris No. 2 Type T and R Closed Prison. Participants were selected through purposive sampling, resulting in a total of 51 individuals. The data collection instruments included a“Demographic Information Form,”the“Dark Triad Personality Scale,”the“Attitudes Toward Women Scale,”the“Intimate Partner Violence Responsibility Scale,”and an“Interview Form.”The research process comprised questionnaire administration and face-to-face individual interviews. Quantitative data were analyzed using SPSS 27, while qualitative data were analyzed using thematic analysis based on six themes and their corresponding codes. Quantitative findings revealed that subclinical psychopathy significantly predicts negative attitudes toward women. Machiavellianism was found to be a significant and positive predictor of both acceptance of violence and blaming the partner. A low-level, positive, and significant correlation was identified between narcissism and partner-blaming behavior; however, narcissism alone did not significantly predict partner-blaming. Nevertheless, Machiavellianism and narcissism together formed a significant model in predicting partner-blaming behavior. Moreover, when partner-blaming and blaming external factors were jointly considered, they were found to significantly predict attitudes toward women in the context of intimate partner violence responsibility. The six themes derived from the qualitative analysis were evaluated in light of relevant literature and the study's quantitative findings. The results were discussed in comparison with other research in the field, and suggestions for future studies were provided. The limitations of the study were also addressed.