Atatürk Barajında kil çekirdek malzemesi olarak kullanılan kilin dispersif (dağılgan) özelliklerinin araştırılması
Investigation of dispersivity properties of the clay core material used for the Ataturk Dam
- Tez No: 304686
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma 2011-2012 öğretim yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.Bu çalışmada Atatürk Barajı'nın kil çekirdek inşasında kullanılan malzemesinin dispersif (dağılgan) özelliği belirlenmiş olup, bu özelliğin barajın uzun süre stabilite durumuna etkisi araştırılmıştır. Kullanılan killi zeminden alınan örselenmiş zemin numunelerine sınıflama deneyleri yapılmıştır. Zeminin üzerinde yapılan XRF, XRD ve SEM analizleri ile zeminin Vermikülit, Kaolinit ve Simektit türü kil minerallerince zengin olduğu belirlenmiştir. Mühendislik deneylerinden Standart Proctor Deneyi yapılarak zeminin maksimum kuru birim hacim ağırlığı ve optimum su içeriği belirlenmiş olup bu değerler kullanılarak İğne deliği, çifte hidrometre ve dağılma deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak, kil çekirdek malzemesinin dispersif (dağılgan) olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as an MSc. Thesis at the Deparment of Geological Engineering in the Institute of Natural and Applied Sciences, University of Cukurova in the academic year of 2011-2012.In this study, the dispersivity of the material used for the clay core of the Ataturk Dam and its effect on the long term stability of the dam have been investigated. Soil classification tests have been performed on disturbed samples of clay material used in the clay core. XRF, XRD and SEM analysis show that the clay clay material is rich in Vermiculite, Kaolinite and Simectite type clays. The pinhole and double hydrometer and break up tests have been performed according to maximum dry unit weight and optimum moisture content determined by the Standart Proctor Experiment, one of the engineering test in soil mechanics. In conclusion, it was determined that the clay core material is non-dispersive material.