Sözsüz grafik romanın anlaşılırlığı üzerine bir uygulama:“Yarım”
A creative study on the comprehensibility of wordless graphic novel:“Yarım”
- Tez No: 981354
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Sözsüz kitap ve grafik romanlarda, dilin olmaması anlamın oluşturulma sürecinde okuyucuya daha fazla rol üstlendirmektedir. Bu araştırma, sözsüz grafik romanların anlatısal yapısını, görsel iletişim gücünü ve okuyucu üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sözcüklerin yer almadığı, yalnızca sıralı illüstrasyonlar aracılığıyla yapılandırılan bu tür eserler, geleneksel dil temelli anlatı yapılarının dışında konumlanmakta ve görsel iletişim öğeleriyle anlam üretmektedir. Sözel anlatının yokluğu, okuyucunun anlatıya daha aktif biçimde katılmasını gerekli kılmakta; çizgi, biçim, kompozisyon, ritim ve renk gibi illüstratif ögeler, anlatının temel taşıyıcıları hâline gelmektedir. Sözsüz grafik romanlarda anlamın inşası, okuyucunun bireysel deneyimleri, algıları ve duygusal tepkileri aracılığıyla gerçekleşmekte; bu durum, her okuyucunun eseri farklı biçimlerde yorumlamasına zemin hazırlamaktadır. Görsel ifadelerle kurulan bu iletişim biçimi, izleyiciye metinden bağımsız sezgisel bir deneyim sunarken, aynı zamanda görsel okuryazarlık becerilerinin gelişmesine de katkı sağlar. Bu araştırma kapsamında, sıralı illüstrasyonların zaman-mekân algısı, olay örgüsü ve karakter gelişimi gibi anlatı öğelerini nasıl yapılandırdığı analiz edilmiş ve sözsüz anlatının görsel iletişimdeki karşılığı değerlendirilmiştir. Çalışma, literatür taraması ile sözsüz kitap, çizgi roman, grafik roman ve illüstrasyon gibi görsel anlatı biçimlerinin tarihsel gelişimini ve anlatısal özelliklerini ortaya koymakta; görsel anlatının kültürel ve sanatsal zenginlik içindeki yerini vurgulamaktadır. Uygulama sürecinde ise,“Yarım”isimli sözsüz grafik roman örneği üzerinden uzman görüşleri ile veri toplanmış, okuyucuların eseri nasıl algıladıkları nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, sözsüz grafik romanların anlatı gücünü ve anlaşılırlığını değerlendirmek; önceden yazılı ifadeye dayalı anlatı kalıplarına karşı alternatif bir görsel anlatım biçiminin iletişimsel etkilerini ortaya koymaktır. Çalışmanın önemi, bu özgün anlatım türünün okuyucu algısında yarattığı farklılıkları uzman görüşleri sonuçları ışığında değerlendirmesiyle belirginleşmektedir.
Özet (Çeviri)
In wordless books and graphic novels, the absence of language empowers the reader to assume a greater role in the process of constructing meaning. This research aims to examine the narrative structure, visual communication power, and the impact of wordless graphic novels on the reader. Structured solely through sequential illustrations, these works, devoid of words, position themselves outside traditional language-based narrative structures and generate meaning through visual communication elements. The absence of verbal narrative necessitates a more active reader participation in the narrative; illustrative elements such as line, form, composition, rhythm, and color become the primary carriers of the narrative. In wordless graphic novels, meaning is constructed through the reader's individual experiences, perceptions, and emotional responses, paving the way for each reader to interpret the work differently. This form of communication, established through visual expressions, offers the viewer an intuitive experience independent of the text and also contributes to the development of visual literacy skills. This research analyzes how sequential illustrations structure narrative elements such as time-space perception, plot, and character development, and evaluates the equivalent of wordless narrative in visual communication. Through a literature review, the study reveals the historical development and narrative characteristics of visual narrative forms such as wordless books, comics, graphic novels, and illustrations, emphasizing the place of visual narrative within cultural and artistic richness. During the implementation process, data was collected through expert opinions on the example of the wordless graphic novel“Half,”and readers' perception of the work was analyzed using qualitative methods. In this context, the aim of the research is to evaluate the narrative power and comprehensibility of wordless graphic novels and to reveal the communicative effects of an alternative visual narrative form, contrasting with narrative patterns based on previously written expression. The significance of the study becomes evident when it evaluates the differences this unique narrative form creates in reader perception in light of the results of expert opinions.