Şanlıurfa koşullarında yetiştirilen italyan çiminde (lolium multiflorum L.) farklı sıra arası mesafe ve azot dozlarının yeşil ot ve tohum verimine etkileri
Research on the effect of different nitrogen and row spacing, on seed and fresh yields of italian rye-grass (lolium multiflorum L.) grown under conditions in Şanlıurfa
  1. Tez No: 98138
  2. Yazar: İRFAN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞILBIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi ŞANLIURFA KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN İTALYAN ÇİMİNDE (Lolium multiflorum L.) FARKLI SIRA ARASI MESAFE VE AZOT DOZLARININ YEŞİL OT İLE TOHUM VERİMİNE ETKİLERİ İrfan İNCE Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Şanlıurfa - 2000 Bu araştırma, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Bu çalışmada Şanlıurfa kıraç şartlarında yetiştirilen İtalyan çiminde {Lolium multiflorum L.) uygulanan değişik sıra aralığı (20, 30, 40 ve 50 cm) ve farklı azot dozlarının (0, 5, 10 ve 15 kg/da), yeşil ot ve tohum verimine etkileri incelenmiştir. Üç tekerrür ile 4 farklı N dozu ve sıra arası uygulaması olarak kurulan deneme bloklarında 4 x 4 = 16 parsel bulunmaktadır. Parseller 3x5 metre ebadlarmdadır. Bu çalışma sonucunda sıra arası mesafesinin artması ile bitki boyunda, yeşil ve kuru ot verimlerinde azalmalar olduğu gözlenmiştir. Tohum veriminde, sıra arası mesafenin artması, 20 cm sıra arası mesafe hariç, verim üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Gübre dozlarının artması incelenen tüm özellikleri olumlu etkilemiş ve uygulama değerlerini artırmıştır. 1999 - 2000 yılları arasında yapılan bu çalışmada aşağıdaki sonuçlar alınmıştır. Bitki boyu : En düşük bitki boyu değeri 40 cm sıra aralığı ve 0 kg/da. azot dozunda 86.17 cm, en yüksek bitki boyu değeri ise 20 cm sıra arası mesafede 15 kg/da azot dozunda 96. 17 cm olarak bulunmuştur. Yeşil Ot Verimi: En düşük yeşil ot verimi 50 cm sıra aralığı ve 0 kg/da. azot dozunda 1388.7 kg/da, en fazla yeşil ot verimi ise 30 cm sıra arası mesafede 15 kg/da azot dozunda 2509.2 kg/da olarak bulunmuştur. Kuru Ot Verimi: En düşük kuru ot verimi 50 cm sıra aralığı ve 0 kg/da. azot dozunda 3 14.0 kg/da, en fazla kuru ot verimi ise 30 cm sıra arası mesafe ve 15 kg/da azot dozunda 567.3 kg/da olarak bulunmuştur. Tohum verimi : En düşük tohum verimi 50 cm sıra aralığı ve 0 kg/da. azot dozunda 39.0 kg/da, en fazla tohum verimi ise 40 cm sıra arası mesafede 15 kg/da azot dozunda 61.7 kg/da olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON THE EFFECT OF DIFFERENT NITROGEN AND ROW SPACING, ON SEED AND FRESH YIELDS OF ITALIAN RYE-GRASS (Lolium multiflorum L.) GROWN UNDER CONDITIONS IN ŞANLIURFA irfan İNCE Harran University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department Of Field Crops Şanlıurfa - 2000 This study was conducted in the research center of Faculty of Agriculture University Harran, Sanliurfa/Turkey during the years at 1999- 2000. The purpose of the study was to test the effect of row spacing (20, 30, 40 and 50 cm) and different dosages of Nitrogen (0, 5, 10 and 15 kg/da) on seed yield and fresh hay of Lolium multiflorum L. The experimental design was completely randomized block with 3 replicates. 4 different Nitrogen dosages and 4 different row spacing were applied at 3 replications. Therefore, the experiment was consisting of 48 experimental units. Plant height, dry and fresh hay yield decreased along with increasing row space. Row spacing did not affect seed yield but 20 cm row spacing. All dosages of Nitrogen significantly increased plant height, seed yield, dry and fresh hay. In this study; The shortest plant height (86.17 cm) was in the 40cm row spacing and 0 kg/da Nitrogen treatment, and the highest plant height (96.17 cm) was in the 20 cm row spacing and 15 kg/da Nitrogen application. The lowest fresh hay (1,388.7 kg/da) was in the 50 cm row spacing and 0 kg/da of Nitrogen and highest fresh hay (2,505.2 kg/da) was in the 30cm row spacing and 15kg/da treatment. The lowest dry hay (314.0 kg/da) was in the 50cm row spacing and 0 kg/da of Nitrogen and highest dry hay (567.3 kg/da) was in the 30cm row spacing and 1 5kg/da treatment. The lowest seed yield (39.0 kg/da) was in the 50cm row spacing and 0 kg/da of Nitrogen and highest seed yield (61.7 kg/da) was in the 40cm row spacing and 15kg/da treatment.