Şanlıurfa Balıklı Göl'de yaşayan zooplanktonların grublarının sistematiği ve ekolojisi
Systematic and ecological characteristics of zooplancton groups living in Şanlıurfa Balıklı Göl
  1. Tez No: 98139
  2. Yazar: ERDOĞAN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA BALIKLI GÖL' DE YAŞAYAN ZOOPLANKTON GRUBLARININ SİSTEMATİĞİ VE EKOLOJİSİ Erdoğan İPEK Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilimdah 2000, sayfa : 65 Bu çalışma Şanlıurfa Balıklı Göl' de yapılmış ve Cladocera, Copepoda ve Rotifera grupları tespit edilmiştir. Örnekler Mart- 1999 ve Şubat- 2000 tarihleri arasında aylık periyotlarla 3 istasyondan toplanmıştır. Örnekleri toplamada 55 mikron gözenekli plankton kepçesi kullanılmıştır. Kalitatif incelemelerde; 3 Cladocera, 2 Copepoda ve 20 Rotifera türü saptanmıştır. Belirlenen türlerin sistematiği, teşhislerinde kullanılan belirleyici özellikleri (teşhis anahtarları) ve çizimleri verilmiştir. Tespit edilen türlerden Microcodides robustus, Microcodides chlaena, Proalinopsis caudatus, Ptygura velata Türkiye faunası için yeni kayıttır. Anahtar Kelimeler ; Balıklı göl, Sistematik, Zooplankton, Ekoloji, ŞanlıurfaBelirlenen zooplankton gruplarının Balıklı Göl' deki populasyon yoğunluğu ve mevsimlere bağlı olarak tür kompozisyonları tablo ve grafiklerle verilmiştir. ' Balıklı Göl' ün bazı Fiziko-Kimyasal parametreleri ve mevsimlere bağlı olarak belirli bazı türlerin populasyon yoğunluğu, özellikle yaz aylarında su kirliliğinin yoğun olduğunu göstermiştir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYSTEMATIC AND ECOLOGÎCAL CHARACTERİSTİCS OF ZCOPLANCTON GROUPS LİVÎNG İN ŞANLIURFA BALIKLI GÖL Erdoğan İPEK Harran University Graduate school of Natural and Applied Sciences Department of Biology 2000, Page : 65 This study was carried out on Cladocera, Copepoda and Rotifera groups from Balıklı Göl in Şanlıurfa. Samples have been collected each month periodically using 55 mikron mesh sized planktonic nets. From 3 stations, started from March- 1999 up to February-2000. From qualitative determinations; 3 Cladocera, 2 Copepoda and 20 Rotifera species have been identified. Systematic of animals were specipied using diagnosis keys, in this work the diagnosis keys and figures were given. From the identified species, Microcodides robustus, Microcodides chlaena, Proalinopsis caudatus, Ptygura velata were new records for zooplankton fauna of Turkey. Key Words : Balıklı göl, Systematic, Zooplankton, Ekology, Şanlıurfa inThe variation of density of the zooplankton groups of Balıklı Göl according to seasonal changes in species composition of zooplankton groups and population densities were also determined and presented in Table and Figures. Physical and chemical parameters and species composition of population related to the seasonel changes shows that water pollution increates specially in summer. IV