Zorunlu örgütsel vatandaşlık davranışlarının çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeyine etkisi
The effect of mandatory organizational citizenship behaviors on employees' organizational identification level
- Tez No: 981385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Şanlıurfa ilinde bulunan Harran Üniversitesinde görev yapan idari personelin zorunlu örgütsel vatandaşlık davranışlarının (ÖVD), örgütsel özdeşleşme düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın ikincil amacı ise, katılımcıların zorunlu örgütsel vatandaşlık davranış (ZÖVD) algıları ile örgütsel özdeşleşme düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırma kapsamında, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 307 idari personel üzerinde uygulama yapılmış; veri toplama aracı olarak 6 maddelik Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği ile 5 maddelik Zorunlu Örgütsel Vatandaşlık Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin güvenilirliği Cronbach Alpha katsayısı ile test edilmiş ve sonuçların yüksek düzeyde güvenilir olduğu belirlenmiştir. Bulgulara göre, zorunluluk temelli örgütsel vatandaşlık davranışlarının artması, çalışanların örgütsel özdeşleşme düzeylerini olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, erkek çalışanların zorunlu örgütsel vatandaşlık algılarının kadın çalışanlara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş değişkeni açısından genel bir farklılık bulunmazken, 29–39 yaş aralığındaki katılımcıların zorunlu örgütsel vatandaşlık davranış algılarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Medeni durum açısından ise evli çalışanların daha yüksek algılara sahip olduğu belirlenmiştir. Eğitim düzeyi değişkenine göre zorunlu örgütsel vatandaşlık davranışlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, örgütsel özdeşleşme düzeylerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the effect of compulsory organizational citizenship behaviors of administrative staff working at Harran University in Şanlıurfa province on organizational identification levels. The secondary purpose of the study is to determine whether the participants' perceptions of compulsory organizational citizenship behavior and organizational identification levels differ significantly in terms of various demographic variables. Within the scope of the research, data were collected from 307 administrative staff members selected via convenience sampling method; the 6-item Organizational Identification Scale and the 5-item Compulsory Organizational Citizenship Scale were employed as data collection tools. The reliability of the obtained data was tested with the Cronbach's Alpha coefficient and the results were found to be highly reliable. According to the findings, the increase in obligation-based organizational citizenship behaviors negatively affects the organizational identification levels of employees. In addition, it was seen that male employees had higher perceptions of compulsory organizational citizenship than female employees. While there was no general difference in terms of age variable, it was observed that the participants between the ages of 29 and 39 had higher perceptions of compulsory organizational citizenship behavior. In terms of marital status, the findings revealed that married employees had higher perceptions. While there was no significant difference in compulsory organizational citizenship behaviors according to the education level variable, a significant difference was found in organizational identification levels.